Biskupství krajské metropole zatím získalo od státu za rok a půl zhruba 20 procent restitučních žádostí. V lednu přitom doufalo v to, že by letos mohlo přebrat až 90 procent nárokovaného majetku. Zdlouhavá jednání při návratu restitucí způsobují řadu komplikací.
Problémy představují například pronájmy zemědělských pozemků. Peníze od nájemců stále inkasuje stát, ale jakmile půdu převezme biskupství, bude mu muset stát finance převést. „Nemůžeme zatím brát prostředky za něco, co nemáme. Ty pozemky nám sice de facto patří, ale stále jsme je nepřebrali," říká administrátor budějcké diecéze Adolf Pintíř.
Dodal, že jej tempo vyřizování restitučních nároků velmi zklamalo. Celý proces očekával pružnější a dynamičtější. Českobudějovická diecéze podala 250 výzev a zatím jich je vyřízeno pouze 42. „Ostatní případy se staly předmětem správních řízení nebo soudních sporů," uvádí Pintíř.
Českobudějovické biskupství zažádalo v restitucích zhruba o 7000 hektarů zemědělské půdy nebo lesů a také o řadu nemovitostí. Diecéze hodlá zemědělskou půdu pronajímat, v případě lesů je spravovat sama.
Restituce představuje definitivní odluku církve od státu. Zákon o navrácení majetku církvím, které o své vlastnictví přišly po únoru 1948, schválil v listopadu 2012 Parlament České republiky. Od následujícího roku vešla novela v platnost.
Biskupství českobudějovické se nachází na území tří krajů. Kromě Jihočeského zasahuje také do Plzeňského kraje a na Vysočinu. Jeho rozloha činí 12 500 kilometrů čtverečních a má přes 350 farností.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.