čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Budějcký Samson spolupráce s pivaři ze zámoří těší

Jak jsme vás dnes již informovali, americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch International odkoupila Budějovický měšťanský pivovar. Při této obchodní transakci se zámořské společnosti podařilo získat především část registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier, jde jí ale prý především o kontrolu nad duševním vlastnictvím.

ČTĚTE TAKÉ: Ochranná známka Budweiser Bier prodána Američanům

Podle Hospodářských novin Američané koupili Měšťanský pivovar od kyperské společnosti Harvestor, v níž je akcionářem podnikatel spojený s nevýhodnými prodeji tehdejšího svazáckého majetku. Harvestor nejprve rozdělil měšťanský pivovar na samostatnou firmu Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci původního pivovaru. Ta i nadále patří Harvestoru. Ve zbytkové části společnosti, kterou následně koupil Anheuser-Busch, zůstaly ochranné známky a nevelké pozemky se zdrojem vody.

Budějcká Drbna se proto spojila se zástupci jak Pivovaru Samson, tak i Budějovického Budvaru, kterých se tento mezinárodní obchod bezprostředně týká.

„Pro Pivovar Samson jde o velmi pozitivní zprávu. Ve spolupráci s Budějovickým měšťanským pivovarem hodlá rozšířit výrobu a zejména export piva Samson na zahraniční trhy. Vedení pivovaru se k poslednímu vývoji staví vstřícně. Očekává se výrazně rychlejší růst Pivovaru Samson,“ sdělil Budějcké Drbně mediální zástupce Františka Savova a Pivovaru Samson Michal Donath.

Podle ředitele národního podniku Budějovický Budvar Jiřího Bočka nebude nijak ohrožen ani čtvrtý největší producent piva v České republice. „Již v této chvíli můžeme říct, že změna vlastníka společnosti Budějovický měšťanský pivovar nemění nic na pevném a stabilním postavení našeho duševního vlastnictví, ať již se jedná o naše ochranné známky, ochranu označení původu, chráněná zeměpisná označení nebo naše obchodní jméno či právní subjektivitu. Změna se nedotýká ani našich obchodních aktivit,“ řekl Boček.

Z veřejně dostupných listin vyplývá, že ve vlastnictví Budějovického měšťanského pivovaru zůstávají nyní pouze ochranné známky, chráněná zeměpisná označení, webové domény s prvkem ´Budějovický´ nebo ´Budweiser´, archivní dokumenty a artéský vrt na vodu.

Původní vlastník Budějovického měšťanského pivovaru veškerá ostatní aktiva i pasiva převedl na nově založenou společnost Pivovar Samson, a.s., která je momentálně ve vlastnictví kyperské společnosti Harvestor Limited.

„Podle těchto dokumentů je vysoce pravděpodobné, že Anheuser-Busch nehodlá na území České republiky rozvíjet podnikatelské aktivity, zejména výrobu piva. Američané však nepochybně získávají kontrolu nad duševním vlastnictvím původního Budějovického měšťanského pivovaru a také si buduje pozici pro zapojení do případné privatizace Budějovického Budvaru po jeho transformaci na akciovou společnost,“ dodává ředitel Budvaru Jiří Boček.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.