Uplynulý týden byl v jihočeské metropoli ve znamení Dnů slovenské kultury. Čtrnáctý ročník přinesl kromě různých výstav, představení, přehlídek a koncertů také kulinářskou soutěž v Hotelu Budweis, a to ve vaření halušek s gastronomickým specialistou Petrem Stupkou.
Budějcká Drbna na kulinářské soutěži rozhodně chybět nemohla a nakonec si zábavnou akci i náležitě užila.
O tom, kdo uvaří lepší halušky, rozhodovala dvojčlenná porota složená z těch největších profesionálů - ochutnávačem byl šéfkuchař Clarion Congress Hotelu Peter Hoffmann a několikanásobný vítěz této haluškové soutěže, šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser.
O báječnou atmosféru se postarala Cimbalová ľudová hudba bratov Wimmerovcov, která do Českých Budějovic dorazila z Bratislavy.
V kuchyni se představily dva soutěžní týmy, na které dohlížel zmíněný mistr kuchař Petr Stupka, kterého můžete znát také jako moderátora pořadu Českého rozhlasu Kuchařské čarování Petra Stupky či z pořadu televize Prima Párty s kuchařem.
Jako první inspirační porci uvařil profík Petr Stupka a jeho halušky s houbami byly grandiózní. „Halušky jsou opravdu jednoduché. Je to vlastně kus brambor, které spojí vejce, mouka a trochu soli. Jsou vynikající v tom, že jakmile tenhle základ uvaříte, máte pak neomezené možnosti a bezmeznou inspiraci,“ sdělil Budějcké Drbně Petr Stupka.
„Jestliže k tomu přidáte trošku hub, bude to houbové a výborné. Pokud k tomu přidáte kus uzeného a trošku přikrájeného kvašeného zelí, opět máte vynikající pokrm. Moje teta dělá houbové, bez jakéhokoliv sýra, jen tam dá cibuli a houby. Já navíc přidávám ještě trochu brynzy,“ doplnil známý kuchař.
První degustační houbové halušky vznikly následovně a hlavně neuvěřitelně rychle - Petr na troše sádla zpěnil kmín, okořenil soupravou koření, která je jeho vlastním nápadem a produktem, dále vypekl slaninu, kterou osmahnul společně cibulí a poté přidal najemno nastrouhaný celer.
„Ten celer s cibulí, která byla lehce zesklovatělá, krásně zavoní a příjemně ochutí celé jídlo. Přidal jsem moji nejoblíbenější směs koření, kterou jsem sám vytvořil, takzvané Stupkovo jihočeské houbové koření. Jihočeské proto, že obsahuje 25 procent pravých hříbků ze Šumavy a Novohradských hor. Dále je v něm kořenová zelenina a malinko petržele,“ prozradil kuchařský specialista.
„Mohl bych tam přidat ještě smetanu nebo tu brynzu, ale schválně jsem ty halušky udělal jen takhle naturální,“ zmínil ještě Stupka. Všichni přítomní samozřejmě ochutnali a svoje talířky pak vracely pěkně ´vyleštěné´.
Poté se do vaření halušek pustil první soutěžní tým. Ten tvořili dva sympatičtí chlapíci ze Slovenska - Lubomír a jeho kolega Milan. Slováci zvolili velice jednoduchou recepturu.
Nepotřebovali nic víc než jen slaninu a klasickou slovenskou klobásu - žádná cibule, žádné houby, koření, celer ani výhonky nebo bylinky. Na halušky se použila studená brynza, tu soutěžící neroztápěli, dlabanec se pak podával s rozškvařeným špekem i s omastkem.
Přístup k haluškám u druhého týmu byl rozdílný, modernější, ale zároveň i tradiční. Honza a Jitka se drželi staré rady, která praví, že dobré halušky mají být třemi mastmi mazané, a tak použili tři druhy tuku. Pro oživení přidali spařený špenát a do rozpuštěné brynzy i zakysanou smetanu.
Pro všechny milovníky vaření byl čtvrteční podvečer v Hotelu Budweis fantastickým kulinářským zážitkem.
Chutné halušky, rady, tipy, inspirace, skvělá hudba, zábavné historky a tradiční ceny pro všechny soutěžící od města České Budějovice a Studia kulinář - takové byly letošní haluškové preteky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.