neděle 2. října 2022 Olívie / Oliver

Do Budějc přijely na ozdravný pobyt děti z Běloruska

V očích očekávání, zvědavost. Co nás čeká? Co zažijeme? Ale také nejistota z neznámého prostředí a únava z cesty. Do Budějc ve čtvrtek přijely děti z Běloruska.

Skupina 14 capartů s doprovodem nalezne v jihočeské metropoli zázemí pro ozdravný pobyt, další z řady těch, které už několik let pořádá Diecézní charita České Budějovice ve spolupráci s dalšími subjekty v rámci projektu Adopce na dálku.

„Cílem ozdravných pobytů běloruských dětí je především snaha, aby aspoň na chvíli mohly zapomenout na smutný život ve své vlasti, kde často přežívají ve svízelných a pro nás nepředstavitelných sociálních podmínkách,“ uvedla k pobytu Taťjana Anatolievna Šeráková, kordinátorka projektu Adopce na dálku.

Vyslovila také poděkování všem sponzorům, bez jejichž podpory a pomoci by se program, náročný na přípravu i realizaci, nepodařilo uskutečnit. Záštitu nad pobytem dětí převzali 1. náměstek hejtmana František Štangl a radní Jihočeského kraje Václav Král.

Pro běloruské děti je připraven pestrý program, který je kombinací ozdravného, odpočinkového a zážitkového času. V pátek je pro děti připraven den v Hluboké nad Vltavou, kde budou hosty starosty a senátora Tomáše Jirsy, navštíví ZOO Ohrada a také hlubocký zámek.

V dalších dnech děti čeká výlet do Třeboně, kde si prohlédnou Lázně Aurora a užijí si koupání v bazénu, podívají se mimo jiné na Kleť, do Českého Krumlova, Písku, na rozhlednu Libín u Prachatic, na zámek Orlík i hrad Zvíkov. Kromě toho je pro ně připraveno sportovně-zábavné odpoledne a v Domě svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí pro ně zaměstnanci uspořádají tradiční české opékání špekáčků.

Všichni, kteří se na organizaci podílí, doufají, že pobyt bude pro děti skutečným výletem ´do jiného světa´, ve kterém poznají to, co doma nemají a mít nemohou. Sociální situace v Bělorusku je špatná a země se od minulého roku potýká s vážnými hospodářskými problémy, které podle odborníků zavinil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

„V projektu máme například děvče, které má ještě jednoho sourozence a jejich matka-samoživitelka vydělává v přepočtu pouhé čtyři tisíce korun měsíčně, přitom ceny v Bělorusku jsou srovnatelné s českými,“ nastínila situaci běloruských dětí Taťjana Šeráková.

Letní ozdravné pobyty nejsou jedinou formou pomoci. Dlouhodobě pomáhá právě projekt Adopce na dálku, jehož prostřednictvím můžeme pomoci my všichni.

Štítky adopce na dálku, děti, Bělorusko, Hluboká nad Vltavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.