Jihočeský vodárenský svaz, který je vlastníkem a provozovatelem vodárenské soustavy v Jihočeském kraji, letos investuje do nových technologií na úpravně vody Plav částku 320 milionů korun. Zásobováno je z ní na 380 tisíc obyvatel včetně krajského města.
České Budějovice mají od dob, kdy byla na řece Malši zprovozněna vodárenská nádrž Římov, dostatečné zdroje pitné vody. Teď svaz investuje do zlepšování její kvality.
„Na stavbu probíhá zadávací řízení, půjde-li vše dobře, může být zahájena letos v létě. JVS má na ni slíbenou dotaci přes 200 milionů korun. Technologie zlepší chuťové i další vlastnosti vody,“ upřesnil náměstek ředitele JVS Vladimír Fürth.
Jihočeský vodárenský svaz v dlouhodobém výhledu plánuje i obnovu přivaděče surové vody z nádrže Římov do úpravny vody. Součástí přivaděče je tlaková štola o délce jednoho kilometru a průměru dva metry.
Římov s úpravnou Plav zásobuje vodou 380 tisíc lidí. „Kapacita zdroje je až 1400 litrů za sekundu, dnes se využívá zhruba 600 litrů,“ uvedl Fürth. Pro případ, že nelze odebírat vodu z přehrady, třeba při revizi štoly, je připraven náhradní odběr přímo z Malše nad jezem u Vidova.
České Budějovice mají navíc záložní zdroj, a to vrty podzemní vody a úpravnu Hrdějovice. Tento zdroj je majetkem města. Úpravna je v souběžném provozu s úpravnou Plav, kapacita v běžném provozu je 50 litrů za vteřinu, v případě potřeby až 80 litrů. Úpravna zásobuje zhruba čtvrtinu obyvatel Českých Budějovic. Dalším záložním zdrojem jsou dva městské vrty v Nové Vsi.
Do zásobování pitnou vodou investuje JVS ročně zhruba 80 milionů korun. Předmětem investic jsou zejména rekonstrukce objektů na vodárenské soustavě, tedy potrubí, vodojemů, čerpacích stanic a úpravny vody.
ČTĚTE TAKÉ: Zaostřeno na jihočeské přehrady: Vodní dílo Římov
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.