Jihočeský vodárenský svaz vyčlení ve svém rozpočtu až 20 milionů korun na obnovu technické infrastruktury členských obcí, kterou jim poškodily nedávné povodně. Mimořádné opatření minulý týden schválila jeho valná hromada.
O podpoře bude rozhodovat představenstvo JVS. Poskytnuta bude formou bezúročné až desetileté půjčky. Na stejném principu je už od roku 1997 postaven i oblíbený svazový Fond podpory investic.
„Jde o výraz solidarity starostů se starosty, obcí, jimž se povodně vyhnuly s těmi, které voda zaplavila. Rychlá obnova běžného a ekonomického života v postižených obcích je věcí nás všech,“ uvedl Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu.
Tento mimořádný návrh vedení svazu prošel ve všech jeho orgánech, včetně valné hromady, naprosto hladce. Na postižených obcích nyní je, zda nabízenou podporu budou čerpat k odstranění přímých povodňových škod nebo jako svůj vlastní podíl na spolufinancování nákladnějších projektů.
Jak vyplynulo z výroční zprávy představenstva, Jihočeský vodárenský svaz a jeho vlastníka, jímž je přes 250 měst a obcí, čeká pro následující léta závažné rozhodnutí, jak stabilizovat odběry a tím i výrobu pitné vody ve Vodárenské soustavě jižní Čechy.
Trvající pokles by totiž do budoucna ohrožoval dlouhodobou cenovou stabilitu, která je největší devizou jihočeského vodárenského systému. Způsobuje ho klesající odběr v průmyslu, šetření maloodběratelů, snižování ztrát v síti a také maximální využívání místních, obecních vodárenských zdrojů.
„Kdybychom se stále klesajícím odběrům vody nevěnovali, za jistých okolností by mohlo dojít k nerovnováze mezi příjmy z jejího prodeje a potřebou výdajů na řádnou správu, udržování a investice do majetku JVS,“ uvedl Antonín Princ.
Podle něho je tento trend potřeba řešit společně se všemi členskými městy a obcemi, neboť řada z nich pociťuje stejné dopady a vývoj na vlastním vodohospodářském majetku.
V roce 2012 vodárenskou soustavou proteklo 16,503 milionů metrů krychlových pitné vody, což sice bylo pouze o 37 tisíc m3 méně než rok před tím, ale prognózy předpokládají výraznější pokles odběru. Cena vody předané, tedy ´velkoobchodní´ cena, je přitom prakticky stálá. Zvyšuje se pouze o inflaci a letos činí 14,37 Kč/m3 bez DPH.
Kvalita pitné vody, kterou odebírá 148 obcí a měst se zhruba 370 tisíci obyvateli, je přitom dlouhodobě stabilní i přes zhoršení parametrů surové vody v přehradě Římov.
Valná hromada za členy představenstva opět zvolila Juraje Thomu a Robina Schinka, jejichž mandát v uplynulých dnech skončil.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.