Děti zapojené do projektu Čtení pomáhá se nyní snaží získat částku 85 tisíc korun pro těžce nemocného osmiletého Danečka z Českých Budějovic. Částka bude použita na nákup rehabilitačních pomůcek, díky kterým by se mohl naučit chodit.
Žáci základních a středních škol již téměř tři roky čtením knih pomáhají těm, co to potřebují. V současné chvíli i mamince malého Danečka. Chlapec se totiž narodil s rozsáhlým poškozením mozku, a to u něj následně rozvinulo dětskou obrnu. Dnes je mu osm let a kromě těchto dvou nemocí trpí ještě dětským autismem a imunobuněčnou poruchou, která způsobuje časté onemocnění dýchacích cest.
„O Danečka se od jeho narození starám prakticky sama. Vyžaduje to spoustu tvrdé práce, lásky a péče. Ale to vše se vyplatilo a syn se nyní alespoň dokáže postavit na nohy. A nechceme to proto dál vzdát! Bohužel na kompletní rozchození nám už moc času nezbývá. Svalstvo totiž od určitého věku začne tvrdnout a pak už se člověk učí chodit jen velmi obtížně,“ vysvětluje maminka nemocného chlapce.
Hochovi by k samostatnému pohybu mohlo napomoci rehabilitační lehátko, které využívají specializovaná rehabilitační centra. V léčbě by také mohla pomoci čistička vzduchu k prevenci častého onemocnění dýchacích cest následkem imunobuněčné poruchy.
Tyto nástroje však stojí 85 tisíc korun, a to je pro Danečkovu rodinu v současnosti nedostupná částka. Proto se do pomoci vložili i čtenáři ze Čtení pomáhá. Za každou přečtenou knihu mohou Danečkovi poslat 50 korun.
Pomáhat mohou děti ze všech koutů České republiky (a v rámci Českých škol bez hranic i ze zahraničí), které se připojily či připojí do projektu Čtení pomáhá. Projekt funguje od roku 2011 a nyní je do něj zapojeno už více než 155 tisíc dětí. Iniciátorem a donátorem Čtení pomáhá je Martin Roman.
Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři.
Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu.
Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají.
Napsala Eva Krutáková
Foto: Galina Charčenko
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
O to mi právě jde, na jednu stranu nemáme peníze (nebo se to alespoň tvrdí) na léčení dětí, na důchody a podobně, ale na druhou stranu se cpeme do nesmyslných akcí kdesi kde nám do toho nic není. Třeba teď jsme poslali vojáky do Mali, další máme v Afghanistánu, vozíme letecky lidi z Ukrajiny, byť Ukrajina rozhodně není místo kde by tu péči nemohli dostat doma. No a pak se hledá 85 tisíc na pomůcky pro dítě, které bez nich je v podstatě odsouzeno k nepohyblivosti. Také si myslím, že nejdřív bychom se měli postarat o to co máme doma (vlastní problémy) a pokud nám zbyde, pak se můžeme starat o to jestli někde někdo nepotřebuje pomoc. Ono je nádherné psát o tom jak na Haiti pomáháme hloubit studny, jen mi přijde že si je místní mohou vykopat i sami a nemusí tam jezdit pomoc ze zahraničí. Mnohdy mi ta "pomoc" přijde i dost nesmyslná.
Kocoure, souhlasím. Nejdříve se MUSÍM postarat o své lidi a teprve z toho co zbyde, mohu dělat granda a dát na něco bohulibého.
Je smutné, že na pomoc dítěti se musí hledat cesty hraničící s žebráním, zatímco se vyhazují peníze za nesmysly, včetně třeba "zahraniční pomoci" různým teroristům kdesi v palestině, nebo na léčení různých "demonstrantů" kteří u nás až podivuhodně rychle pookřejí, ale je nutné pro ně posílat letadla. Můj osobní názor je, že peníze by se měli uplatnit především na léčení lidí v ČR. A pokud jak tvrdí s. Sobotka "rezervy jsou" bylo by lepší je využít na léčení řady podobných případů u nás, než na lety vládních speciálů kamsi do ciziny.