V tomto týdnu, i přes intenzivní léčbu, uhynula v Zoo Ohrada na Hluboké jedna ovce a srna. Může za to krmení zvířat neukázněnými návštěvníky.
Nekrmte zvířata. To je zřejmě jedno z nejznámějších upozornění v zoologických zahradách. I přesto se najde mnoho návštěvníků, kteří neodolají a zvířatům dají skrz pletivo kus něčeho dobrého. Zdánlivě dobrého. Co se zdá být dobré pro nás, ve většině případů není dobré pro zvířata.
„Cedulky o zákazu krmení jsou tu z nějakého důvodu a v tomto případě jsou důvody velmi vážné. Umisťujeme je, abychom chránili životy zvířat,“ zní z Hluboké.
Zdá se vám, že kus suchého rohlíku nemůže ovci nebo koze ublížit? To je veliký omyl. V letošním roce již na následky otravy z potravy uhynulo několik zvířat. Nejde jen o to, co zvířatům dáte, ale také o množství. Proto v zoologických zahradách smí krmit zvířata pouze jejich ošetřovatel.
Všechna zvířata v zoo jsou krmena naprosto plnohodnotnou, zdravotně nezávadnou potravou v dostatečném množství a je zakázáno, podle návštěvního řádu, je jakkoliv přikrmovat. Velkým problémem je i bílé pečivo, které vyvolává vážná postižení zažívacího traktu u přežvýkavců a může vést až k úhynu zvířat.
Proč nekrmit zvířata v zoo jsme se zeptali MVDr. Emanuela Krejcara. „Bílé pečivo obsahuje minimální množství hrubé vlákniny, která je naprosto nezbytná k celulolytickému trávení u přežvýkavců za pomoci kulturních nálevníků obsažených fyziologicky v bachorové tekutině a po podání lehce stravitelných glycidů (výrobky z pšeničné mouky) dochází k pomnožení patogenní mikroorganismů v zažívacím traktu, následnému poklesu pH (vznik acidózy) a likvidaci těchto nálevníků a neschopnost trávit vlákninu. Přežvýkavci nejsou přizpůsobeni na trávení těchto lehce stravitelných glycidů v plné míře, a proto dochází k alimentární intoxikaci (otravě z potravy).“
Tyto případy se pravidelně objevují každý rok, kdy neukáznění návštěvníci porušují návštěvní řád. S podobnými otravami se na Hluboké setkali také u koz holandských, gazel dama, losa evropského a opakovaně u srn. Byla zaznamenána i koliková onemocnění u poníků.
„Krmení zvířat v zoo je závažný a dlouhotrvající problém. Návštěvníci by si měli uvědomit, že svým jednáním mohou zvířatům vážně ublížit. Chtějí-li zvíře přeci jen nakrmit z ruky, mohou využít krmicích automatů například u výběhu koz holandských,“ vzkazují zástupci zoologické zahrady.
Tisková zpráva
Foto: Mgr. Michaela Jerhotová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.