Nový budějcký horkovod už překonal řeku Vltavu

Nový zhruba dvoukilometrový horkovod, který v jihočeské metropoli od konce července buduje akciová společnost Teplárna České Budějovice, už překonal řeku Vltavu a dostal se na Pražské předměstí.

Součástí těchto prací je i rekonstrukce technologické lávky nad řekou a příprava na protlak potrubí pod frekventovanou Plzeňskou ulicí.

„Práce postupují podle harmonogramu. Od 4. prosince plánujeme převedení rekonstruovaných sítí na kompletní horkovodní provoz. A do 15. prosince pak dokončení technologické montáže,“ říká Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny.

Jen v této lokalitě se díky výměně parovodního potrubí za horkovodní sníží tepelné ztráty devět až desetkrát. Tedy zhruba o 30 tisíc gigajoulů za rok. Nová technologie zlepší i řízení provozu distribuční sítě a teplárenských zdrojů. „Základním cílem naší strategie je udržitelnost cen tepelné energie jako energie cenově výhodné, ekologické a velmi efektivní,“ vysvětluje Žahourek.

Dlouhodobá koncepce provozu a rozvoje distribuční soustavy centrálního zásobování teplem v Českých Budějovicích, kterou připravilo představenstvo teplárny, je postavena na zachování páteřních parních rozvodů a přestavbě zastaralé, a dnes i předimenzované, parovodní sítě ze 70. let minulého století na moderní horkovodní. Nový horkovodní systém je už projektován na současné potřeby a tedy i co nejefektivnější dodávky tepla.

První etapa modernizace se týká sídliště Vltava a Pražského předměstí. Při ní se do země pokládá dvojice nového ocelového předizolovaného potrubí pro přívod teplé vody a vrat vody vychlazené. Tím se nahrazují současné parovody spolu s potrubím vratného kondenzátu.

Součástí projektu je i rekonstrukce dotčených výměníkových stanic, které se musí přizpůsobit horkovodnímu provozu. Parní rozvod totiž rozvádí páru o teplotě 220°C, zatímco horkovodní vodu o teplotě nejvýš 130°C.

Teplárna České Budějovice za tuto stavbu zaplatí 74,9 milionů korun bez DPH. Plných 39 procent nákladů ale pokryjí dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a Fondu soudržnosti EU. Podle jejich závazných pravidel se proto také zakázka soutěžila.

Napsal Zdeněk Zuntych

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Teplárna České Budějovice, horkovod, stavba, Vltava, Teplárna České Budějovice, a.s., rekonstrukce, teplo, České Budějovice, Evropská unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.