Sobotní bouřka se silným krupobitím se o víkendu stala pro Budějčáky událostí číslo jedna. Budějcká Drbna se proto rozhodla spojit se s meteorology z Českého hydrometeorologického ústavu, aby jejím čtenářům objasnili, co se vlastně nad jihočeským krajským městem 4. srpna 2012 po 18. hodině dělo.
FOTKY a VIDEA: Budějce v sobotu bičovala průtrž mračen s krupobitím
Podle sloužící meteoroložky z českobudějovické pobočky ČHMÚ Miloslavy Starostové přes České Budějovice přecházela bouřka od jihozápadu na severovýchod.
„Šla v pásu, ve kterém bylo několik jader. Na radaru byly ve vyvinutých kumulonimbech - bouřkových mracích - vidět i kroupy,“ řekla Budějcké Drbně odbornice přes počasí. „Největší kroupy padaly právě v Budějcích, někde měly až tři centimetry v průměru. Na Staré Pohůrce ale byly o centimetr menší, stejně jako v Libějovicích u Vodňan,“ dodala.
Silná bouřka byla spojena s takzvanou húlavou, neboli ničivým nárazovým větrem. „Zaznamenali jsme rychlost 21,1 metru za sekundu, místy mohly být nárazy ještě větší,“ uvedla Miloslava Starostová s tím, že vítr kromě lámání stromů způsobil i škody na majetku. „Libějovický pozorovatel hlásil, že to tam porazilo vzrostlé javory a srolovalo plechy ze střech.“
Na dotaz jednoho z čtenářů Budějcké Drbny, zda se náhodou nad městem netočilo tornádo, zkušená meteoroložka odpověděla: „To nelze vyloučit, ale bouřky šly v již zmíněných pásech. Tornádo má tendenci se stáčet doprava nebo doleva, což se nyní nedělo.“
A zažila Miloslava Starostová něco podobného i v minulých letech? „Není to tak dávno, asi rok nebo dva, už přesně nevím, když na Budějce padaly kroupy o velikosti tři až čtyři centimetry. Takže byly ještě větší. Tehdy ale bouřka nezpůsobila takové škody, jelikož nepřišel nárazový vítr,“ vysvětlila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.