Připomenout místa a města spojená se životem a působením mistra Jana Husa i s obdobím husitského hnutí. To je hlavním cílem projektu Jihočeského kraje pro rok 2015 nazvaného Jižní Čechy husitské vyhlášeného u příležitosti letošního 600. výročí od Husovy mučednické smrti.
„Husitský jih, to je více než 20 míst a měst, která si budou letos připomínat husitskou tradici a vyprávět o událostech, které se staly součástí nejen českých, ale i evropských středověkých dějin,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola při prezentaci projektu, která se uskutečnila v pátek 20. března 2015 v Táboře.
Zimola dále uvedl, že kraj v rámci projektu Jižní Čechy husitské připravil na podporu cestovního ruchu na jihu Čech zhruba 70 akcí. Například přednáškové cykly, konference, sympozia, oslavy, komponované a scénické prohlídky, koncerty, muzikál, historické festivaly, divadelní představení či rekonstrukce bitev.
„Zásadními pilíři projektu budou zejména rekonstrukce bitvy u Sudoměře ve dnech 28. a 29. března, která celý projekt odstartuje, nově zrekonstruovaný Památník mistra Jana Husa v Husinci v podobě jeho rodného domku, který se návštěvníkům otevře 30. května, od 30. června rovněž nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově, 5. července pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře či 24. ročník mezinárodního husitského festivalu konaný v Táboře od 11. do 13. září,“ naznačil hejtman.
Mimo to je pak například 9. května na programu cyklojízda kolem Tábora, coby zahájení cyklo a turistické sezony na jihu Čech. A k dispozici bude i cykloprůvodce po husitských místech.
Zimola zároveň řekl, že přínos tohoto projektu je kromě hlediska cestovního ruchu a zvýšení atraktivity Jihočeského kraje i v tom, že má mladší generaci přiblížit husitské období tak, aby na něj byla schopna nahlížet pohledem odpovídajícímu 21. století. Což ostatně potvrdil i historik a specialista na husitství Petr Čornej, coby odborný garant projektu. „Zatímco minulý režim husitské hnutí vynášel skoro až do nebes a snažil se jej líčit jako počátky proletářské revoluce, tak některá současná média na něm zase nenechají suchou nit a staví jej na zcela opačný pól. Oba tyto názory je ale třeba vyvrátit,“ zdůraznil Čornej s tím, že správně charakterizovat toto hnutí umí dneska, bohužel, jen málokdo.
S povděkem tento projekt rovněž kvituje i patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. „Nic není v dějinách černé, nebo bílé. A nové pohledy, které se i díky tomuto projektu podaří dostat blíže k veřejnosti, považuji za velmi důležité a prospěšné,“ naznačil.
Zbavení mýtů o husitství, a zejména o Janu Žižkovi, vítá i starosta Tábora Jiří Fišer. „Jsem rád, že se nám ve spolupráci s Jihočeským krajem podařilo do tohoto projektu zapojit a zároveň děkuji panu profesoru Čornejovi i panu patriarchovi Buttovi, že se na tom rovněž aktivně podíleli. Konečně se nám tak snad díky tomu podaří rovně nastavit zrcadlo, které toto období našich dějin často pokřiveně odráželo a stále ještě odráží,“ sdělil.
Veškeré informace, fotografie, videa husitských míst a kalendář akcí konaných v rámci projektu Jižní Čechy husitské najdete na webu: www.jchusitske.cz.
28. 3. 2015 - 29. 3. 2015, Sudoměř
Rekonstrukce bitvy u Sudoměře
Historický festival, rekonstrukce bitvy u Sudoměře na památném bojišti;
dobový trh, vojenský tábor, historická vystoupení...
26. 4. 2015, Tábor, Kostel sv. Filipa a Jakuba
Slavná bohoslužba ke cti sv. Mistra Jana Husa
17. 4. - 28. 9. 2015, Kostel sv. Václava v Písku
Zpřístupnění unikátní fresky upálení Mistra Jana Husa
z 2. poloviny 16. století
30. 4. - 3. 5. 2015, Hotel Palcát, Tábor
Konference evropských protestantských muzeí „Jan Hus
v rozhovoru s evropskou reformací 16. století“
1. 5. 2015, Sezimovo Ústí - Kozí Hrádek
Otevření turistické sezony na Kozím hrádku
Tradiční přespolní Baťův běh; doprovodný program na hrádku;
prezentace unikátní současné letecké a historické 3D virtuální prohlídky Kozího hrádku.
1. 5. - 31. 7. 2015, Tábor, Husitské muzeum
Výstava David a Goliáš s podtitulem „Zač bojovali husité“
doplněna o pracovní listy a didaktické hračky pro děti.
4. 5. - 31. 12. 2015, České Budějovice, Jihočeské muzeum
M. J. Hus a kostnický koncil (výstava plastických figurek „play mobil“)
9. 5. 2015, Tábor, Jihočeský kraj
Otevření turistické a cyklosezóny na jihu Čech
Cyklojízda z Tábora do Mladé Vožice na vrch Beránek a zpět.
Květen/červen
Muzejní noc; Prácheňské muzeum Písek
Komentované večerní prohlídky zavedou návštěvníky do doby M. J. Husa.
15. - 17. 5. 2015, Písek
„Husité z písku“; Cipískoviště v Písku
Pískové sochy na náplavce řeky Otavy; bohatý doprovodný program
(divadlo, hudební vystoupení, hry, soutěže a mnoho dalšího).
18. 5. - 20. 5. 2015, České Budějovice
Symposium Jan Hus – svědek křesťanské víry pro naši dobu
23. 5. 2015
„Dětská pouť“ v Husinci
31. 5. 2015, Klub českých turistů
Dálkový pochod a cykloputování „Husitským krajem“ – 41. ročník
Napsal Radek Šíma
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.