Čtyři měsíce mají řemeslníci na to, aby dokončili rozsáhlou rekonstrukci monumentální budovy Jihočeského muzea. Přijde na 120 milionů korun a kraj ji platí ze svého. Pokud nezíská dotaci, bude muset další miliony vynaložit na nové expozice.
„Vystěhováním kanceláří a depozitářů do půdní vestavby vznikají nové výstavní prostory,“ řekl na dnešní exkurzi ředitel muzea Pavel Šafr. „Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrátí původnímu účelu, tedy výstavní a klubové činnosti,“ dodal.
Muzeum má bezmála milion sbírkových předmětů. Týmy expertů už pracují na scénářích nových expozic. Návštěvníci v nich postupně najdou expozice věnované historii města a fenoménům, jako je sklářství či pivovarnictví. Nebude chybět prezentace vltavínů, jichž má muzeum druhou největší sbírku v zemi.
Určitě bude i expozice národopisná - Prácheňského a Doudlebského kraje a Kozácka, ale třeba Šumava, jež se dělí na jihočeskou a západočeskou, bude zastoupena jen v přírodovědných sbírkách. Bude i archeologická výstava. Pracuje se ale také na expozici geologie a mineralogie a historii trampingu.
Muzeum větší aktivity nabídne školám a badatelům a více se otevře veřejnosti. Zcela se změní vstupní hala, u knihovny bude kavárna. Nebudou chybět moderní technologie a prezentace.
Většinu peněz zatím stála nová střecha, výměna asi 130 atypických oken, repase desítek dveří a rekonstrukce veškerých energetických a technologických sítí. Budova se vrací do původního vzhledu, má už novou, jednobarevnou fasádu.
Vzniká nový bezbariérový vstup do muzea, a to ze Senovážného náměstí, kde byl vstup původně vybudován jen pro vzácné návštěvy a roky byl zavřený.
První muzejní sbírky byly v Českých Budějovicích zpřístupněny veřejnosti na jaře 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Četné dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové muzejní budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen veřejnosti v roce 1903.
Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí. Poslední výstavu před rekonstrukcí Klostermannova Šumava navštívilo v roce 2009 na 70 tisíc lidí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.