Postupná obnova největšího budějckého sídliště Máj, kde žije 18 tisíc lidí, se chýlí ke konci. Jeho regenerace trvala šest let a stála 281 milionů korun, z toho 179 milionů šlo z evropských dotačních titulů. Řekl to náměstek primátora Petr Holický (ANO). V šesti úsecích byla rozšířena a revitalizována zeleň, přibyla dětská hřiště a mobiliář, upraveny byly komunikace, vznikly nové cyklostezky a více je i parkovacích míst.
„Nyní finišují práce v lokalitě, kterou navržený projekt povýšil na zelené centrum Máje, kde se nepočítá s výstavbou žádných budov. V prostoru mezi Českou poštou v ulici Antonína Barcala a supermarketem Penny vznikne přátelské místo pro setkávání a posezení, což přirozeně posílí společenský život lidí,“ uvedl náměstek.
Dokončuje se přilehlý park s uměle navrženým kopcem kolem restaurace Verneovka. Projekt zahrnuje nové chodníky, cyklostezku, veřejné osvětlení, úpravu parkoviště a velké univerzální hřiště s lezeckou stěnou, zavěšenými pružinovými houpačkami, klouzačkami a dalšími atrakcemi pro děti.
Odpočinkovou zónu doplní uměle vytvořený potůček, visutá lávka a zeleň. Území bude dominovat zvlněná zatravněná plocha s okrasnými stromy, jejímž středem povede chodník navazující na zastávku MHD v ulici Antonína Barcala. Práce by měly být hotovy na jaře.
Sídliště Máj, které předloni neblaze proslulo protiromskými demonstracemi, vzniklo na levém břehu Vltavy v 80. letech na okraji bývalých Čtyř Dvorů na ploše bývalého vojenského cvičiště. I dnes se rozšiřuje, zejména na jih a na západ, ovšem nové části už netvoří klasické paneláky, ale menší stavby.
Část sídlistě byla původně postavena pro zaměstnance Jaderné elektrárny Temelín a dalších místních podniků. Část obyvatel sem byla přesunuta z vnitřního města. Ve dvou ulicích žije zhruba 300 Romů, v jedné z nich tvoří až 70 procent obyvatel.
Lidé, kteří nepatří k romské menšině, se snaží odstěhovat, ale byty jsou téměř neprodejné. Naopak Romové se prý na Máj stěhují rádi i z bytů v centru města. Dopravní obslužnost i občanská vybavenost na sídlišti je na dobré úrovni, v dosahu jsou obchody, zdravotní péče, školky i školy.
Revitalizace veřejných prostranství je financována v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Máj a Levý břeh Vltavy. Část z Integrovaného operačního programu (IOP) a část z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.