Dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. se chystá na léto. Zaměstnanci akciové společnosti ČEVAK ze Samsonovy kašny nejprve vypustili 250 kubických metrů vody a včera její dno ručně zbavili odpadků, které se tam v zimě nahromadily.
„Proudem vody jsme očistili od řas a drobných nečistot kamenný bazén kašny a zároveň ho ošetřili přípravkem na bázi chlóru. Zkontrolováno a případně opraveno bude i vnitřní osvětlení kašny,“ popsal postup prací vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.
Ze dna bazénu o průměru 17 metrů již technici vyjmuli recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. „Pokud všechny práce půjdou podle předpokladů, měla by být Samsonova kašna v plné kráse již na konci týdne,“ doplnila mluvčí Jitka Kramářová.
Barokní Samsonova kašna pochází z let 1721 až 1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Návrh technického řešení zpracoval František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn a sochařskou výzdobou Josef Dietrich.
Kašna, která je jedním z architektonických symbolů města, ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.
Zbývajících sedm budějovických kašen a šest pítek bude do provozu postupně uvedeno do konce prvního květnového týdne. K 1. květnu bude také zprovozněno historické vodní dílo Zlatá stoka, které zásobuje vodou vodní plochy v budějovickém lesoparku Stromovka.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.