Město v rámci programu podpory životního prostředí spolufinancuje projekt ukázkové výsadby původních keřů realizovaný občanským sdružením Pro živou krajinu. Hlavním smyslem projektu je informování o původních druzích keřů a jejich významu pro přírodu a člověka.
„Koncem listopadu bude vysazeno dvaadvacet keřů doplněných o informační tabuli u cyklostezky z Českých Budějovic na Hlubokou nad Vltavou poblíž sídliště Vltava,“ řekl vedoucí odboru ochrany životního prostředí Svatopluk Mika.
„Lidé tak mohou zjistit různé zajímavosti, například jaký keř má chutné jedlé plody a z čeho si vyrobil luk a šípy pravěký muž Ötzi nalezený v alpském ledovci,“ doplnil Mika.
Díky informační tabuli se kolemjdoucí naučí poznávat jednotlivé druhy a seznámí se tak s jejich překvapivou pestrostí, jež byla bohužel za poslední desetiletí zapomenuta.
„Na příkladu Žluťáska řešetlákového, který je závislý na dvou živných keřích - Řešetláku počistivém a Krušině olšové - bude demonstrována vzájemná provázanost v přírodě vzniklá za stovky let a tedy obrovský a nezastupitelný význam původních druhů stromů, keřů a rostlin pro přírodu,“ přibližuje hlavní poselství projektu předseda občanského sdružení Pro živou krajinu Martin Němec.
Ten ještě upřesnil, že na druhé straně informační tabule budou zobrazeny prvky přírodních zahrad s jejich nejatraktivnějšími zvířecími obyvateli. Zájemci si tak přečtou, jak mohou pomoci přírodě na své zahradě a jakým konkrétním živočichům tak prospějí.
Napsala Jitka Welzlová, tisková mluvčí Magistrátu ČB
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.