Jak jsme informovali, mezi některými budějckými rodiči panuje rozčarování, že dětem u zápisů letos nepomůže starší sourozenec, který na dané škole je. Těmi hlavními jsou bydliště v příslušném školním obvodu a u dětí mimo obvod vzdálenost trvalého bydliště od školy. Sourozenec na většině škol nikoliv.
Dá se kritérium sourozenec považovat za diskriminaci ostatních dětí? O tom v posledních dnech diskutují někteří rodiče. Jaký je na toto kritérium názor ředitelů budějckých škol?
Nevím, čím je kritérium „diskriminační“ (dnes velmi oblíbené slovo), ale nejsem právník. Přijde mi však naprosto rozumné, aby sourozenci chodili do stejné školy.
Já osobně kritérium „sourozenec“ za diskriminační nepovažuji, z hlediska zákonného zajišťování povinné školní docházky ze strany zákonných zástupců a jejich dobré spolupráce se školou je naprosto logické, aby všichni sourozenci, pokud si to rodiče přejí, plnili školní docházku na jedné škole.
Kritérium sourozenec je údajně diskriminační. Není na mě, abych to já posuzoval. Ale je pochopitelné, že rodiče chtějí mít své děti pohromadě na jedné škole. Je to pro ně jednodušší. Takže pokud to jde, sourozence přijímáme, ale toto kritérium v letošním zápise nemáme.
Kritérium sourozenec ve škole za diskriminační nepovažuji, naopak mně přijde přirozené, že sourozenci navštěvují jednu školu.
Kritérium sourozenec ve škole nepovažujeme nutně za diskriminační.
Nutno dodat, že letos rodičům a dětem odpadnou stresy, které jejich předchůdce vloni stály mnoho sil, kdy již čekali na zápisy několik hodin před jejich vypuknutí. V kolik k zápisům, které pokračují i dnes, přijdou, již není důležité. „Ředitelé si mohli doplnit další kritéria v souladu s platnou legislativou. Rozhodně tak nebude podstatné, jestli bude rodič u zápisů první. Pořadí nehraje žádnou roli a tudíž nemá význam, aby rodiče postávali ve frontách před budovou školy už v ranních hodinách,“ upozornil náměstek primátora Petr Podhola.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.