Až do čínské metropole Pekingu se letos přesunula odborná konference Innovative Economic Symposium 2016, jejíž první ročník se loni konal na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické.
„Využili jsme zájmu Severočínské technické univerzity, s níž už několik roků intenzivně spolupracujeme. Ta si letos připomíná 70 let od založení a symposium se stalo významnou součástí těchto oslav,“ vysvětluje Vojtěch Stehel, ředitel Projektového a inovačního centra VŠTE.
Letošní ročník se koná od 21. do 22. října pod názvem Obchodní a ekonomické vztahy mezi Čínou a střední Evropou a záštitu nad ním převzali český prezident Miloš Zeman a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Z VŠTE se konference zúčastní skupina sedmi akademických pracovníků, které doprovodí zástupci podnikatelské sféry.
Vystoupí na ní také akademici pekingské univerzity a představitelé čínských státních úřadů a samosprávy. Přístup na ni mají rovněž místní vysokoškoláci. „V České republice vidí Číňané bránu do Evropské unie, a proto i našim prostřednictvím chtějí poznat její fungování a vazby,“ říká Marek Vochozka, rektor VŠTE.
V desetileté historii školy jde o mezník. „V zahraničí jsme dosud vlastní konferenci ještě nepořádali,“ upozorňuje Vojtěch Stehel. Odráží se v tom oboustranně užitečná spolupráce školy s řadou významných čínských univerzit, stejně jako v červnu uzavřená smlouva o spolupráci s globálním čínským technologickým gigantem Huawei.
Prostor se tím otevírá také studentům VŠTE, kteří mají v tomto akademickém roce k dispozici 11 milionů korun na zahraniční studijní pobyty v rámci programu Erasmus na partnerských školách v Číně, Jižní Koreji a Rusku. Další možnosti nabízí právě spolupráce s Huawei, umožňující odborné stáže a podíl na vývoji různých projektů nejen studentům, ale i akademickým pracovníkům.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.