Evropská unie poskytla VŠTE miliony na studenty z Číny, Jižní Koreje a Ruska

Autoři

Plných 11 milionů korun přidělila Evropská unie českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) na studium posluchačů z Číny, Jižní Koreje a Ruska ze svého grantu Mezinárodní kreditová mobilita Erasmus+. Jde o třetí nejvyšší částku v zemi po Masarykově univerzitě a Univerzitě Karlově. Z jihočeských vysokých škol žádná další neuspěla. „Být hned za nejvýznamnějšími univerzitami v zemi pokládám za velký úspěch,“ říká Alžběta Troupová, koordinátorka zahraničních vztahů VŠTE.

Především díky grantu tak v tomto akademickém roce na „technice“ studuje v anglickém programu přes 60 Číňanů, Korejců a Rusů obory Ekonomika podniku (Business Administration) a Konstrukce staveb (Building Construction). V zimním semestru jde o 31 a v letním o dalších 30 osob.   

 „Jde o součást našeho dlouhodobého cíle zvýšit internacionalizaci školy a počet zahraničních studentů. Ti by v budoucnu mohli tvořit až dvacet procent posluchačů. K tomu ale ještě potřebujeme akreditovat další obory v anglickém jazyce, i když většinu těch stávajících už v angličtině nabízíme,“ říká rektor Marek Vochozka.

Právě tento koncept internacionalizace školy grantová komise ocenila nejvíc.  „Vedle toho ocenila naši dlouholetou kvalitní spolupráci s partnerskými univerzitami a jasnou představu o přínosu celého projektu,“ uvedla Alžběta Troupová.

Mezinárodní kreditová mobilita (International Credit Mobility) je velmi konkurenční aktivita, dotovaná Evropskou unií v rámci jejího stipendijního programu Erasmus+. Spuštěna byla v roce 2015 a podporuje mobilitu mezi evropskými a mimoevropskými zeměmi. VŠTE se zaměřila právě na oblast Číny, Ruska a Jižní Koreje. Na pobyt těchto studentů připadá zhruba 6,5 milionu korun, na české posluchače, vyjíždějící do ciziny 1,5 milionu a zbytek pak na přijíždějící akademiky a odborníky.

Čínský student Hencheng Wu přitom netají spokojenost se studiem i prostředím. „Jsem tu opravdu rád,“ říká a oceňuje práci pedagogů a jejich schopnost zodpovědět každý dotaz.

Pro naše české studenty tím vytváříme multikulturní prostředí, ve kterém se potkávají se svými vrstevníky ze zahraničí. Učí se pracovat v mezinárodních týmech, komunikovat v cizím jazyce a sdílet hodnoty,“ vysvětluje Zuzana Rowland, ředitelka Útvaru pro administraci studia a celoživotní vzdělávání VŠTE.

Kromě Mezinárodní kreditové mobility se VŠTE uchází každoročně rovněž o grant, podporující výjezdy do evropských zemí. Největší zájem mají studenti o školy v Německu, Finsku, Nizozemí, Velké Británii, Španělsku a Portugalsku. Pro ně jsou zahraniční zkušenosti neocenitelnou výhodou, zvyšující možnosti uplatnění na trhu práce.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Evropská unie, Rusko, Čína, Jižní Korea, grant, studium, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Marek Vochozka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.