úterý 5. července 2022 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Fakulta zemědělská a technologická vstupuje do další etapy svého vývoje

PR článek

Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uspořádala u příležitosti svého přejmenování setkání s předními zástupci podnikatelské sféry, veřejných institucí, ředitelů středních škol, se zástupci univerzit a výzkumných ústavů, profesních organizací a dalšími významnými hosty. Zároveň této příležitosti využila k slavnostnímu otevření Mezinárodního školicího a výzkumného centra a Vývojové laboratoře pro robotiku v zemědělství.

Zemědělská fakulta je historicky druhou nejstarší školou v Českých Budějovicích. Byla založena v roce 1960 jako Provozně ekonomická fakulta, později využívala název Agronomická fakulta. V roce 1991 se stala zakládající součástí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Svůj název Zemědělská fakulta následně používala až do března 2022, kdy došlo k přejmenování na současný název Fakulta zemědělská a technologická.

Změnou názvu fakulta reaguje na aktuální vývoj v zemědělství i v celé společnosti. Zemědělství prochází dynamickým vývojem, který je dán intenzivním rozvojem v perspektivních oborech lidské činnosti, jako je robotika, umělá inteligence, biotechnologie či elektronika. Zároveň chce zachovat důraz na udržitelný rozvoj a ekologické aspekty zemědělství a potravinářství.

Právě využití moderních technologií ve výrobě zcela mění tvář současného zemědělství. Jako příklad je možno uvést plně automatizované robotické dojírny, autonomní stroje, které dokážou vykonávat řadu činností bez potřeby lidské obsluhy, nebo moderní automatizované technologické systémy využívané k regulaci vnitřního prostředí ve stájích. Pokrok v oblasti ochrany vody, půdy a krajiny, jako je například cílená aplikace pesticidů, biopřípravků, hnojiv a léčiv přesně jen k těm rostlinám, které to potřebují, by nebyl bez moderních technologií možný.

Právě těmito směry se ubírají vzdělávací i výzkumné aktivity fakulty a změna názvu tak logicky posiluje komunikaci směrem k odborné veřejnosti, k uchazečům o studium, ale i k celé společnosti. Fakulta zároveň jasněji akcentuje své zaměření do oblasti aplikovaného výzkumu realizovaného v přímé spolupráci se svými partnery z řad podniků.

Nový název fakulty bude u budoucích zaměstnavatelů dostatečně reprezentovat i ty absolventy, kteří nestudovali tradičně zemědělské studijní programy, ale jsou naopak zaměřeni spíše na oblast potravinářských technologií, biotechnologií a podobně.

Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je tak i nadále klíčovou součástí vzdělávání a výzkumu v oblasti zemědělství i souvisejících oborů a nese tak spoluodpovědnost za budoucnost našeho zemědělství i společnosti.

Ohodnoť článek

Štítky Jihočeská univerzita, Fakulta zemědělská a technologická, vzdělání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.