čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jihočeská univerzita je poprvé mezi 750 nejlepšími univerzitami světa

PR článek

Po několika letech, kdy Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích bodovala v rámci regionálního žebříčku EECA (Emerging Europe and Central Asia) QS World University Rankings a některých oborových žebříčcích QS, se poprvé umístila také v globálním žebříčku nejlepších univerzit světa. A to hned na sdíleném 701. – 750. místě.

Žebříček QS World University Rankings, který sestavuje výzkumná společnost Quacquarelli Symonds Limited (QS), patří společně s tzv. Šanghajským žebříčkem a rankingem společnosti Times Higher Education (THE) mezi nejprestižnější a nejdůvěryhodnější mezinárodní hodnocení, které kvality vysokých škol poměřují. Zároveň se jedná o jediný mezinárodní žebříček, který získal oficiální uznání od mezinárodní neziskové organizace IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence (zkráceně IREG Observatory), která se věnuje hodnocení a kritickému pohledu na existující mezinárodní žebříčky.

Aktuální žebříček QS World University Rankings 2023 byl zveřejněn 8. června 2022 a poměřoval 1 500 institucí z celého světa na základě 6 různých kritérií, přičemž 50 % hodnocení tvoří reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů, 20 % počet citací v databázi Scopus, 20 % počet studentů na akademického pracovníka, 5 % hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a 5 % podíl zahraničních studentů. Sledována, i když bodově nehodnocena, je také zaměstnanost absolventů a schopnost hodnocené instituce budovat geograficky diverzifikované mezinárodní výzkumné sítě.

„Umístění si velmi vážíme, jako dokladu kvality našich výsledků v mezinárodním srovnání. Důvody úspěchu jsou především motivovaní zaměstnanci i studenti usilující o co nejlepší výsledky ve všech našich aktivitách, které na univerzitě rozvíjíme, včetně mezinárodní spolupráce. Toto naše úsilí, za něž patří poděkování všem zaměstnancům i studentům univerzity, vytváří také pověst, image JU v českém i mezinárodním prostředí,“ komentuje úspěch prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích tímto výborným umístěním v žebříčku QS World University Rankings 2023 rozšiřuje své úspěchy v rámci skupiny nejprestižnějších mezinárodních žebříčků, jako je například THE World University Rankings, kdy v posledním roce opětovně bodovala nejen v globálním žebříčku (801.-1000. místo), ale i v regionálním hodnocení THE Emerging Economies University Rankings (251.-300. místo), v hodnocení univerzit mladších padesáti let THE Young University Rankings (251.-300. místo) a rovněž v oborových žebříčcích „Life sciences“ (401.-500. místo), „Clinical, pre-clinical & health“ (601.+ místo) a nově také v „Arts & humanities (501.+ místo) a „Social sciences“ (601.+ místo).

To, že je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nejen moderní vzdělávací institucí, ale také významným centrem vědy a výzkumu na jihu Čech dokazuje i další hodnocení, a to podle Metodiky 17+. Podle ní jako jediná univerzita založená po roce 1989 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v rámci mezinárodního hodnocení vědy a výzkumu nejvyšší možnou známku A, tedy vynikající. Toto nejvyšší možné hodnocení v rámci multioborových vysokých škol získaly jen další 3 univerzity, které ale patří mezi tradiční „kamenné“.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky jihočeská univerzita, české budějovice, vzdělání, ocenění, žebříček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.