Co zkoumají budějčtí vědci? Jak vypadá bakterie, kůrovec či mořský plankton? Proč může být pivo zdravé? A vrátí se do šumavských jezer ryby?
To a mnoho dalšího se obyvatelé a návštěvníci Českých Budějovic dozvědí na velkoformátové fotografické výstavě, kterou pořádá Biologické centrum Akademie věd ČR od tohoto týdne až do konce září na náměstí Přemysla Otakara II.
Výstava s podtitulem Věda pro společnost - poznávat má smysl představuje nejzajímavější témata, jimiž se pracovníci Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích zabývají a která se přímo dotýkají společnosti. Patří sem například testování produkce antibiotik, vývoj vakcíny proti klíšťatům, navrhování metod pro ochranu lesů před kůrovcem, obnovování krajiny po těžbě a další.
Součástí výstavy bude nadcházející sobotu 20. září od 9 do 13 hodin doprovodný program Sobota s vědou, určený především pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se tu setkají s vědci a budou si moci vyzkoušet různé ‚vědecké‘ aktivity a zasoutěžit o drobné ceny.
„Výstava se bude opakovat každý rok. Veřejnost chceme do vědeckého dění vtahovat čím dál víc, každoročně se zapojujeme do Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, pořádáme dny otevřených dveří, přednášky pro veřejnost a do budoucna chceme uskutečnit i větší nápady - například vybudování BIO Science Centra pro děti, studenty i širokou veřejnost,“ říká ředitel Biologického centra AV ČR, profesor Miloslav Šimek.
Většímu zapojení vědy do veřejného života přispěje také projekt ze 7. rámcového programu Deklarace Places - Evropská města vědecké kultury, kterou v obřadní síni českobudějovické radnice v pondělí podepsali primátor města Juraj Thoma a ředitel Biologického centra AV ČR Miloslav Šimek.
Moderní města orientovaná na budoucnost reflektují vzrůstající důležitost vědy, výzkumu a inovací pro znalostně orientovanou společnost. V současnosti je v projektu Places zapojeno více než 60 měst z téměř 30 zemí, například Mnichov, Vídeň, Dublin, Göteborg, Amsterdam, Budapešť a Brusel. České Budějovice budou po Plzni druhým českým městem, které se k Deklaraci Places přihlásily.
„Mezi nejdůležitější přínosy Deklarace Places patří zvyšování znalostního potenciálu obyvatel v regionu, nárůst zájmu žáků a studentů o studium biologických i technických oborů a obohacení společenského života,“ vysvětluje doktor Ivo Svejkovský, vedoucí projektového oddělení Biologického centra AV ČR.
Napsala Daniela Procházková
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.