pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

„Dobeše do koše!“ znělo ve středu i Budějcemi

Hlasitý povyk, zpomalená doprava, troubící kolony. Ani Budějcím se nevyhnuly studentské nepokoje. Ve středu ve dvě hodiny odpoledne vyrazilo pár set studentů od Jihočeské univerzity na Branišovské do centra města.

Pochod doprovázela policie a obešel se bez potíží. Kromě studentů se ho zúčastnili i někteří pedagogové. Hesla na transparentech byla jasná a všeříkající. „Dobeše do koše“, „Nenecháme se dojit“ a podobně.

Pedagogové s protesty naprosto souhlasí a podporují je. Nejedná se totiž jen o školné, ale i podstatné zásahy do míry pravomocí vysokých škol. „Je určitě dobře, že se studenti ozvali. Sám jsem se účastnil protestů v Praze. K tomu, jaký to bude mít dopad, jsem ale poněkud skeptický. Myslím si, že politická reprezentace, která reformu podporuje, se doposud natolik zdiskreditovala, že už by se jí nedalo věřit vůbec nic,“ říká Ladislav Nagy, pedagog z filozofické fakulty JČU.

Dodává, že ať už by vláda navrhla cokoliv, byla by zde nedůvěra ze strany profesorů i studentů. Reforma podle něj nutná je, mělo jí ale předcházet výraznější investování do školství.

Nagy ale není jediným zastáncem studentů. Akademická obec ví, že peníze by nešly na ta správná místa a školy by ztratily svou autonomii. „Plně podporuji kroky studentů. Jednání ministerstva školství považuji za skandální a i tak vidím výroky prezidenta Václava Klause, který je sám součástí akademické obce. I já jsem se několikrát zúčastnil diskuzí o plánované reformě a musím říci, že to byl marný počin. Domnívám se, že vysokoškolští studenti nejsou idioti, umí číst a psát, a proto ví, za co demonstrovali. Problém vidím ve velkém počtu vysokých škol, nekvalitních vysokých škol zejména tedy soukromých. Navíc na takových institucích učí lidé, kteří tam nemají co dělat,“ popisuje situaci ve školství děkan filozofické fakulty Vladimír Papoušek.

Zastánci školného mají tendenci srovnávat školství v zahraničí. „Po zavedení školného ve Velké Británii se studenti, mnohdy i prestižních škol, nesmyslně zadlužili a mnoho jich zůstalo nezaměstnaných,“ dodává Papoušek.

ANKETA: Proč jste vyrazili demonstrovat proti reformě vysokých škol?

Martin Voldřich, jeden z iniciátorů protestu, student

„Šel jsem demonstrovat, protože nejsem spokojený s přístupem ministerstva školství. Školné bych byl schopen akceptovat, ale ideální by bylo vytvořit nějaký státní fond, ze kterého by si studenti mohli půjčovat a poté peníze vracet. Dále se mi nelíbí, že mají být omezeny akademické senáty. Podle plánované reformy by měli na akademické funkce být dosazováni lidé, kteří se školou nemají ani nic společného. Kdyby to takhle bylo, už by se vzdělání podobalo spíše byznysu. Bohužel se obávám, že ne všichni, kteří se protestů účastnili, jsou plně obeznámeni s obsahem reformy. Šli si jen zakřičet nějaká hesla a chtěli být součástí revolty.“

 

 

Karolína Široká, studentka

„Nesouhlasím se školným. Byla bych maximálně pro nějaký symbolický příspěvek, ale v žádném případě by se nemělo jednat o desetitisíce. Když už by mělo být školné zavedené, měl by se přepracovat systém sociálních a prospěchových stipendií.“

 

 

 

 

 

Oldřich Žižka, student

„Vadí mi, že se předkládají návrhy zákonů, které nejsou ani pořádně připravené a projednané s akademickou obcí. Nechci, aby se pravomoce akademické obce přenášely na nějakou radu vysokých škol, která může být potencionálně ovlivněna podnikatelskými zájmy, popřípadě zájmy jednotlivých politických stran. Myslím si, že většina lidí věděla, za co jde demonstrovat. Nebo alespoň přibližně.“

 

 

 

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.