Projednání návrhů dvou smluv o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci, včetně výměny studentů, a poznání prostředí na univerzitách v Pekingu a Šanghaji bylo cílem pracovní cesty představitelů budějcké Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) do Číny.
Vše by mělo vyvrcholit podpisem smlouvy s pekingskou Severočínskou technickou univerzitou (North China University of Technology) a šanghajskou Univerzitou mezinárodního obchodu a ekonomiky (Shangai University of International Business and Economics).
„Vedle výměny studentů a akademických pracovníků jsme připravovali i společnou odbornou ekonomickou konferenci, která by se v roce 2015 uskutečnila v Českých Budějovicích. Výrazně pokročila i příprava na otevření nové specializace čínské trhy na naší škole,“ upřesňuje Marek Vochozka, rektor VŠTE. Zvažuje se také založení Ústavu čínských studií na VŠTE, v němž by byl prostor i pro veřejnost při kurzech čínštiny, etiky nebo obchodu.
„Hovořilo se také o konkrétních projektech, vhodných pro vzájemnou vědeckou a výzkumnou činnost a o čínských projektech, které by prostřednictvím naší školy mohly zamířit do českých firem a institucí. Předložili jsme i nabídku na jmenování čínského profesora do redakční rady časopisu Littera skripta,“ doplňuje Ludmila Opekarová, prorektorka pro praxe a vnější vztahy.
Jednání v Pekingu a Šanghaji pokládá vedení VŠTE za přínosná a nad očekávání produktivní. „S asijským prostředím nemáme zkušenosti, a proto jsme přehnaná očekávání neměli. Ale už fakt, že jsme našli shodu v mnoha tématech, nás potěšil. Zájem Číňanů o nové kontakty v Evropě byl evidentní a jejich přístup vstřícný,“ bilancuje cestu Marek Vochozka
Předpokládá se, že v krátké době dojde k podpisu smlouvy s oběma čínskými univerzitami. Od nich se pak budou odvíjet další kroky a postup spolupráce. Půjde-li vše plynule, specializace čínské trhy by se na VŠTE otevřela během letního semestru 2015. Stala by se součástí studijního oboru Ekonomika podniku, v němž se už specializace obchod studuje od druhého ročníku.
Čínské trhy by tak současnou nabídku dál rozšířily „Na obou čínských školách jsme předjednali akademickou podporu a vysílání hostujících profesorů. To by specializaci velmi zatraktivnilo,“ nastiňuje jednu z možností Ludmila Opekarová. Návštěva měla podporu čínského velvyslanectví v Praze a Jihočeského kraje.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.