Jihočeská univerzita chce nabízet ke komerčnímu využití své objevy, vynálezy a patenty prostřednictvím nově vzniklého centra transferu technologií. Jeho existenci podpořil grant Evropské unie ve výši 80 milionů korun.
Jihočeské Univerzitní a Akademické centrum transferu technologií (JCTT) by v budoucnu mělo škole podle odhadů přinášet roční zisky v řádech jednotek milionů korun.
Podle prorektora Jihočeské univerzity pro vědu a výzkum Tomáše Polívky budou projektu největší měrou přispívat fakulta rybářství a ochrany vod, zemědělská fakulta, přírodovědecká fakulta a také českobudějovické biologické centrum Akademie věd.
„To jsou pracoviště s největším potenciálem. Například z fakult humanitních oborů tolik očekávat nemůžeme, ale třeba budeme příjemně překvapeni,“ řekl Polívka.
Fakulta rybářství a ochrany vod nabízí ke komerčnímu využití své projekty. Těmi jsou kapr s větším podílem omega 3 mastných kyselin nebo získávání kaviáru bez zabíjení ryb.
Biologické centrum se zase například věnuje výzkumu hub, z nichž by se daly vyrábět biopesticidy na ochranu stromů proti škůdcům.
Polívka uvedl, že se univerzita nevzdává myšlenky v budoucnosti prostřednictvím JCTT některé produkty na základě vlastních objevů a vynálezů přímo vyrábět.
„Primárním smyslem projektu je poznatky poskytovat někomu jinému, ale pokud budeme mít prostory a prostředky, můžeme něco produkovat a prodávat,“ uvedl prorektor Tomáš Polívka.
Dotace Evropské unie pokryjí projekt do roku 2015. Pak musí chod JCTT dále pokračovat bez možnosti grantu. Podle Polívky má Jihočeská univerzita výhodu v tom, že už několik let jednotlivé fakulty své produkty nabízejí pro komerční využití.
„Existují tady určité zkušenosti a teď jsme tomu všemu dali jednotný řád,“ uzavřel Polívka.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.