Rozhodování o nepřijetí dítěte do mateřské školy podléhá přezkumu ve správním soudnictví. Takový je závěr Nejvyššího správního soudu v kasační stížnosti matky dítěte, které v Brně vedení školky nepřijalo k předškolní docházce.
Správním soudcům se případ dostal na stůl poté, kdy ženě odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte zamítl krajský úřad a matka neuspěla ani u Krajského soudu v Brně.
Podle Nejvyššího správního soudu je vzdělávání jako veřejná služba svázáno přísnou regulací a kontrolováno státem. „Rozhodování o jeho poskytnutí proto není možné považovat za akt vymykající se soudní kontrole,“ řekla mluvčí NSS Sylva Dostálová.
Na základě státní regulace může jednotlivci vzniknout veřejné subjektivní právo, splní-li určitá kritéria. „Mezi tyto případy lze podle názoru Nejvyššího správního soudu zařadit i nepřijetí dítěte do systému předškolního vzdělávání v případech, kdy by k takovému rozhodnutí došlo na základě excesivních předem stanovených kritérií či na základě rozhodnutí založeném na libovůli správního orgánu,“ uvedla soudkyně Nejvyššího správního soudu Lenka Kaniová.
Rozhodování mateřské školy o nepřijetí dítěte se podle soudkyně odehrává v oblasti veřejné správy. „Relativně přísná regulace poskytování vzdělávání je ústavně schválená, rozhodování o nepřijetí do systému předškolního vzdělávání je upraveno závaznými veřejnoprávními normami. Mateřská škola a dítě nejsou při rozhodování o nepřijetí do předškolního vzdělávání v rovném postavení, mateřská škola rozhoduje autoritativně, mocensky. Zákonodárce navíc sám ve školském zákoně uvádí, že rozhodování o přijetí či nepřijetí dítěte je rozhodováním v oblasti státní správy,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.