Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou v Jihočeském kraji letos výrazně stoupnul. Hygienici momentálně evidují dvaatřicet případů, zatímco loni jich bylo ve stejném období o deset méně. Největší výskyt encefalitidy je zatím na Táborsku, kde je devět nakažených lidí.
V případě přepočtení případů na 100 tisíc obyvatel se encefalitida nejvíce projevila na Strakonicku. Na 100 tisíc lidí tam připadá 11,3 případu tohoto onemocnění. Častěji nakaženi jsou muži, kteří představují v kraji 62,5 procenta ze všech případů.
„Pokud jde o druhé nejzávažnější onemocnění přenášené klíšťaty – lymskou boreliózu, tak jsme evidovali v Jihočeském kraji celkem sedmdesát nahlášených a potvrzených případů. To je o deset více než vloni,“ uvedla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.