Leteckou záchrannou službu na jihu Čech převzala armáda

Foto By Karelj (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons | Zdroj ČTK

Provozování letecké záchranné služby na jihu Čech s dnešním dnem převzala armáda. Na bývalé vojenské letiště v Bechyni přiletěl vrtulník v sobotu, k prvnímu zásahu do Písku vzlétl v neděli v 8:20. Vrtulník bude v prvních měsících létat ve dne a nejpozději od letošního července bude služba rozšířena o noční zásahy. Tak je to nastavené ve smlouvě s ministerstvem zdravotnictví.

Armáda zatím zajišťovala leteckou záchrannou službu v Plzeňském kraji a Karlovarském kraji, a to z letiště Plzeň-Líně. Jihočeským záchranářům doposud sloužil vrtulník společnosti Alfa-Helicopter, které ale koncem minulého roku skončila smlouva. Rovněž létal jen od svítání do soumraku. Armádní vrtulník bude na jihu Čech nejdřív fungovat ve stejném režimu a do půl roku přejde na čtyřiadvacetihodinový provoz.

Kvůli změně provozovatele se letecká záchranná služba přesunula z Plané u Českých Budějovic na letiště v Bechyni. Původní heliport, který kraj nedávno v Plané modernizoval, nevyhovuje parametrům armádních vrtulníků.

Podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého se kvůli tomu prodlouží doletové časy na Šumavu o sedm až deset minut. „Ale jinak musím říci, že armáda udělala všechno pro to, aby to klaplo a bylo to dobře,“ řekl. O práci nepřišli ani záchranáři, kteří do minulého roku létali ve vrtulníku. „Nelétali jen ve vrtulníku, ale účastnili i činnosti pozemních výjezdových skupin. Všichni samozřejmě zůstali a pracují na zemi,“ uvedl Slabý.

Armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou přistál na letišti v Bechyni v sobotu v 15:45. Při dnešním prvním zásahu přepravil do českobudějovické nemocnice zraněného člověka z Písku. Řekl to náčelník odboru letecké záchranné služby Plzeň-Líně Zdeněk Pašek, který byl v Bechyni. Posádku vrtulníku tvoří kromě zdravotníků dva piloti a palubní technik. Včetně pozemního personálu se o provoz letecké záchranné služby stará devět lidí.

Armádní vrtulník je těžší, podle Paška ale má své přednosti. „Je víceúčelový, zvládne toho víc,“ řekl. Vzlet lehčího stroje s jedním pilotem by podle něj kupříkladu při dnešní námraze a mlze předpisy neumožnily.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení na šest základen letecké záchranné služby. U pěti už je smlouva podepsaná. Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude v lednu a únoru zajišťovat dosavadní provozovatel, firma DSA. V tendru sice neuspěla, ale kvůli její stížnosti u antimonopolního úřadu nemohlo ministerstvo s vítěznou firmou uzavřít smlouvu. Stát bude v České republice v letech 2017 až 2020 provozovat zbývající čtyři stanoviště.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky letecká záchranná služba, Česko, armáda, letiště, Bechyně, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Písek, Marek Slabý, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.