sobota 19. září 2020 Zita

Budějcká nemocnice očkuje zdarma své zaměstnance proti chřipce. Opatření chrání i pacienty

Jednou z nejvíce ohrožených skupin chřipkou jsou zdravotníci, kteří přijdou do kontaktu s nemocnými pacienty. Budějcká nemocnice se proto rozhodla nechat zdarma všechny své zaměstnance očkovat. Tento krok ale chrání také samotné pacienty.

„Lékaři, sestry i ostatní zdravotníci si jsou vědomi vyššího rizika onemocnění chřipkou. Obtížně se vyhnou kontaktu s nemocnými, a navíc se pohybují v místech s větším nakupením osob, jako jsou například čekárny ambulancí. Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvádí předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.

Vakcína podle nemocnice snižuje výskyt chřipky u očkovaných o 70 procent, snižuje o třetinu celkovou úmrtnost hospitalizovaných pacientů, chrání před nákazou očkovaného, jeho rodinu i pacienty. Je bezpečná a neobsahuje hliník ani rtuť. Hlavní nežádoucí účinky jsou běžná reakce imunitního systému na antigenní podnět – tedy bolest a otok v místě vpichu, teplota a únava. Lékaři proto doporučují po očkování jeden den relativní klid. Vakcína bude dostupná přibližně v polovině října.

„Očkování proti chřipce je nutné každý rok opakovat, protože virus chřipky se neustále mění a tím se snaží přelstít imunitní systém člověka,“ upozorňuje primář infekčního oddělení Aleš Chrdle a dodává, že Světová zdravotnická organizace každý rok před sezonou odhaduje právě kolující variantu viru chřipky a podle toho závazně doporučí složení vakcíny. „V sezoně 2018/2019 byla naprostá většina kmenů chřipky A zachycených v České republice identická s vakcinačními kmeny nebo jim byla velmi podobná,“ uvádí.

Autoři | Foto Nemocnice České Budějovice

Štítky Nemocnice České Budějovice, očkování, chřipka

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.