pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Chřipka dosáhla v kraji epidemického výskytu, zemřelo dítě

V Jihočeském kraji výrazně vzrostl výskyt akutních respiračních infekcí a chřipce podobných onemocnění. V právě končícím týdnu v kraji nemocnost v mezitýdenním srovnání celkově vzrostla o 36,5 procent na 1 785 případů na sto tisíc obyvatel regionu. Některé nemocnice už přijaly opatření v podobě zákazu návštěv. Na chřipku už bohužel zemřelo i dítě.

„Byl tak překročen práh epidemického výskytu a v kraji tedy registrujeme počínající epidemii,“ uvedla na základně dnešních aktuálních dat ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.   

Nemocnice Prachatice zakázala návštěvy vzhledem k záchytu chřipky u hospitalizovaných pacientů i personálu od čtvrtka 23. ledna do odvolání. Ve stejný den zakázal návštěvy i Domov Rakovice na Písecku. Nemocnice Český Krumlov uzavře areál pro návštěvy od 27. ledna. 

Ve čtvrtém kalendářním týdnu bylo zaznamenáno 1 785 onemocnění na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s předcházejícím týdnem nemocnost vzrostla o 36, 5 procenta. „Nárůst se týká všech věkových skupin. Nejvíce ve věkové skupině školních dětí (6 – 14 let), kde nemocnost vzrostla oproti minulému týdnu o  54,4 procenta na 3 684 případů na sto tisíc. Ve věkové kategorii 15 – 24 let vzrostla o 50,2 procenta na 2 495 případů a v kategorii předškolních dětí 0 – 5 let nemocnost vzrostla o 38,4 procenta. V této věkové kategorii je také tradičně nejvyšší nemocnost, a to 5 231 případ na sto tisíc,“ uvedla ředitelka.

„Těžkému průběhu chřipky podlehlo dítě ve věkové kategorii nula až pět roků. Více ale nebudeme k případu říkat,“ uvedla Hana Bendíková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Co se týče jednotlivých okresů, nejvyšší nemocnost evidují hygienici v okresech Český Krumlov, kde je nemocnost 2 628 případů na sto tisíc obyvatel (+39 procent), a v okrese České Budějovice, kde je aktuální výskyt 2 303 případy na sto tisíc obyvatel. Prachaticko eviduje 1 796 případů na sto tisíc obyvatel okres, Tábor 1546 případů, Jindřichohradecko 1 328 případů, Strakonicko 1 156 případů a Písecko 1 131 případů na sto tisíc obyvatel okresu.   

Loňská epidemie, která vrcholila na přelomu zimy a jara, přinesla v regionu celkem 24 klinicky závažných případů onemocnění chřipkou, z toho jedenáct skončilo úmrtím.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky chřipka, nemoc, zákaz návštev, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.