neděle 9. srpna 2020 Roman

V kraji je již 50 případů klíšťové encefalitidy. Aktivita klíšťat je vysoká

Hygienici zaznamenali na konci minulého týdne padesát potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Během minulého týdne přibylo osm nakažených. Přibývá i další klíšťaty přenášené onemocnění, lymeská borelióza, v týdnu byla potvrzena tři nová onemocnění a jejich celkový počet v kraji je v této sezóně sto padesát.

„V týdnu přibylo osm potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Té je v kraji k dnešku už padesát případů. Ve srovnatelném období loňského roku jsme ve dvacátém osmém týdnu evidovali devatenáct a za celý rok devětadevadesát případů klíšťové encefalitidy, jsme tedy již v polovině loňského celoročního výskytu a letošní sezóna zřejmě bude patřit k těm rizikovějším,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude aktivita klíšťat i nadále vysoká. Lidé by proto měli do přírody volit vhodné oblečení, používat repelenty a po ávratu domů se kompletně převléct, osprchovat a dobře se prohlédnout. „Co se týče konkrétního výskytu v kraji, k dnešku je třináct potvrzených případů na Českobudějovicku, devět na Prachaticku, po osmi na Českokrumlovsku a Táborsku, sedm na Strakonicku, tři na Jindřichohradecku a dva na Písecku,“ dodala Kotrbová.

Od minulého týdne přibyly také tři potvrzené případy lymeské boreliózy, které je v kraji prokázáno sto padesát případů. Podle hygieny je to stejný počet jako loni. „Nejvíce případů na Českobudějovicku – čtyřicet čtyři. Třicet osm případů je na Jindřichohradecku a dvacet sedm na Táborsku. V dalších okresech je výskyt nižší, Českokrumlovsko má třináct, Strakonicko dvanáct a Písecko a Prachaticko mají po osmi případech. I dlouhodobým statistikám tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí podobně jako letos dominují Jindřichohradecko, Táborsko a Českobudějovicko,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.

Další infekce

V kraji je hlášeno také 353 případů salmonelózy. Nejvíce je případů na Českobudějovicku (97), Táborsku (62) a Jindřichohradecku (58), na Strakonicku je 45 případů, ostatní okresy hlásí mezi sedmadvaceti až sedmatřiceti případy.

Přibývá též kampylobakteriózy, která souvisí s konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa, hlavně kuřecího. Té je v kraji 643 případy, nejvíce opět na Českobudějovicku (194), na Táborsku 96, Jindřichohradecku 88, Písecko má 79 a Českokrumlovsko 69, Prachaticko 63 a Strakonicko 54 případy.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky klíšťová encefalitida, hygienici, klíšťata, příroda, onemocnění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.