neděle 25. září 2022 Zlata

Budějcká nemocnice provedla první operaci s japonským mikroskopem. Stejné zařízení v Evropě nenajdete

Lékaři budějcké nemocnice mají za sebou první operaci s novým japonským mikroskopem Mitaka. Ten v současnosti najdete pouze na jediném pracovišti v Evropě. Nemocnici jeho pořízení vyšlo na zhruba 15 milionů korun. Instalován byl v pondělí 31. srpna a hned ten den byl využit při mikrochirurgické operaci.

„Jednou z věcí, která mě v Japonsku zaujala, byl právě tento mikroskop, na němž tamní neurochirurgové pracují. Má rychlé pokročilé funkce a při maximálním zvětšení vynikající světelnost a hloubku zorného pole. Tyto vlastnosti potřebujeme především pro mozkový bypass a cévní neurochirurgii. S tímto je spojená celá japonská filozofie – pracujeme jemnými ostrými samurajskými mikronástroji s maximálním zvětšením,“ říká neurochirurg Jiří Fiedler. Ten se s přístrojem seznámil již před lety na stáži v Japonsku.

„Hloubka zorného pole je při maximálním zvětšení tak velká, že při operaci milimetrové cévy je dobře vidět i její okolí. Díky tomu zůstává céva ostrá i při jejím pohybu daném pulzací srdce,“ upřesňuje operatér.

Mikroskop podle nemocnice splnil všechna očekávání. „Pacientka, které praskla výduť na mozkové cévě, je po noční operaci v pořádku,“ uzavírá Fiedler.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice České Budějovice

Štítky České Budějovice, nemocnice, mikroskop, operace, Mitaka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Richter

Ten přístroj je z FUKUŠIMY DAJTCHI?

pátek, 4. září 2020, 19:34

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.