čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Nárůst počtu nakažených zpomaluje. Je potřeba zaměřit se na domovy pro seniory, tvrdí odborníci

Katastrofické scénáře neřízeného přetížení nemocnic, se kterými se počítalo ještě před nedávnem, zatím podle vývoje pandemie koronaviru nehrozí. Nárůst počtu nakažených se zpomalil, počty pacientů s těžkým průběhem nemoci mohou ale nadále stoupat. Hygienici v Česku v neděli potvrdili nejméně případů koronaviru za čtyři týdny. Bylo jich 3608, téměř o 3000 méně než o týden dřív.

Maximální obezřetnost je ale podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) stále na místě. „Počty hospitalizovaných pacientů mohou pořád vykazovat značnou setrvačnost v závislosti na předchozích vysokých počtech nových případů nákazy. Může ještě dojít k “doběhu” těžších případů, takže počet pacientů na ARO a JIP nám může ještě narůstat a také déle přetrvávat i při celkovém poklesu hospitalizací,“ říká Kuba. Podle něho je důležité nyní zvládnout situaci v domovech pro seniory.

„Právě v nich je víc než 300 seniorů kovid pozitivních, kteří nepotřebují hospitalizaci. Je ale důležité, aby se jejich stav nezhoršoval. Abychom udrželi v domovech všechna hygienická opatření, oddělovali důrazně pozitivní a negativní zóny a maximálně pomáhali pracovníkům v jejich náročné práci,“ dodává hejtman.

Hledání lokálních ohnisek

Podle odborníků se právě na domovy pro seniory měl stát zaměřit už během jarní vlny. „Podívejme se třeba na USA, kde žije v domech pro seniory jedno procento obyvatel, ale čtyřicet procent úmrtí bylo právě z těchto zařízení. Sociální služby ale reálně v naší zemi nikoho nezajímají, protože se udělal PR příběh o záchraně zdravotníků a zdravotnictví. Stavíme polní nemocnice, abychom zabránili rozpadu zdravotnictví, ale prevence se nedělá. Samozřejmě má smysl stavět nemocnici, ale to až v tenhle moment, kdy je absolutně zanedbána prevence a preventivní testování v rizikových skupinách nebo institucích, jako třeba u městské policie nebo v dopravních podnicích. Takové testování, kdy se snažíme hledat lokální ohniska, jsou epidemiologická řešení,“ doplnil už dříve Jindřich Vobořil. Ten je vrchním ředitelem Společnosti Podané ruce, která do Česka přivezla speciální korejské přístroje na antigenní testování. Výsledek takových testů je hotový do 12 minut, přesnost je přes 90 procent a jeden test stojí tři sta korun. Díky nim může společnost Podané ruce několikrát týdně testovat své zaměstnance a klienty na nemoc covid-19. Právě dnes mělo začít plošné testování na koronavirus v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních. Už v pátek ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přiznal, že se začátek testování všude nestihne.

„Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány,“ uvedl minulý týden Blatný.

Právě smlouva se zdravotními pojišťovnami chyběla k tomu, aby se mohlo s testováním začít. „Situace se prodlužuje, protože ani v nouzovém stavu nelze postupovat mimo právní rámec,“ řekl v pátek Blatný. Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně testy nakoupit. Dva miliony antigenních testů od firmy Abott byly připravené ve skladech. Společnost Avenier by je měla v nejkratší době rozvést.

Počty těžkých případů se nezvyšují

Od začátku pandemie se v Jihočeském kraji nákaza prokázala u 24 090 lidí. Vyléčených je teď v jižních Čechách 12 913, aktuálně pozitivních je 10 997 Jihočechů. Od března zemřelo v kraji v souvislosti s koronavirem 180 lidí.

„Počty těžkých případů na ARO a JIP se už tři týdny nezvyšují v původním exponenciálním trendu. Za poslední dva týdny se pohybují v rozmezí cca 50 až 70 pacientů,“ uzavřel Kuba.

Ohodnoť článek

Foto Podané ruce

Štítky ČR, koronavirus, správa, nemocnice, Jihočeský, Martin Kuba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.