čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Aktivita klíšťat v kraji nadále klesá. Letos byla však jedna z nejvyšších

Aktivita klíšťat je podle predikce Českého hydrometeorologického ústavu pro příští dny pro celé území Jihočeského kraje na nejnižším stupni. Hygienici k tomuto týdnu evidují celkem 378 případů lymeské boreliózy, za poslední týden jich přibylo 12. Potvrzeno letos zatím bylo i 95 případů klíšťové encefalitidy. Situace je nejhorší na Českobudějovicku.

„Nejvyšší počet případů lymeské boreliózy registrujeme na Českobudějovicku, kde bylo potvrzeno 123 případů. Vloni v tomto období zde bylo jen 56 případů, tedy o 67 méně než letos,“ uvedla šéfka jihočeských hygieniků Jaroslava Kotrbová. V rámci celého kraje se pak v celkových číslech jedná o nárůst o více než 158 případů.

Největší meziroční nárůst hygienici zaznamenali ve třech okresech. Jedná se o již zmiňované Českobudějovicko, poté Českokrumlovsko, kde je nárůst o 60 případů z loňských 20 na 80. K významnému nárůstu došlo také na Táborsku, tam hygienici evidují 77 případů oproti loňským 24. Naopak na Jindřichohradecku došlo k poklesu. Loni zde měli v tomto období celkem 77 potvrzených případů boreliózy, letos to však bylo jen 61. „Nižší výskyt pozorujeme také v západních okresech kraje, jedná se například od Prachaticko s 18, Strakonicko s 10 a Písecko s 9 potvrzenými případy lymeské boreliózy,“ zmínila Kotrbová.

U klíšťové encefalitidy registruje Krajská hygienická stanice celkem 95 potvrzených případů. To je oproti loňsku nárůst o 29. „Když se podíváme na jednotlivé okresy kraje, tak na Českobudějovicku máme aktuálně 25 potvrzených případů, 20 je na Českokrumlovsku, 11 na Jindřichohradecku, 12 případů registrujeme na Strakonicku a 14 na Prachaticku,“ upřesnila Kotrbová. Menší výskyt klíšťovky pak mají v okresech Tábor a Písek, kde je doposud méně než dest potvrzených případů. Nejvyšší meziroční nárůst tohoto onemocnění lze pozorovat na Českokrumlovsku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky klíště, borelióza, onemocnění, klíšťovka, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.