Hygienici v Jihočeském kraji letos zaznamenali 282 případů lymeské boreliózy. Je to o 29 více než ve stejném období loni. V posledním týdnu přibylo 22 nových případů.
„Nejvyšší výskyt je na Českobudějovicku, a to 73 případů, když v týdnu přibylo 11 nově nahlášených. Na Táborsku evidujeme 57 případů. Tradičně nejmenší výskyt je na Písecku, a to 13 případů," uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
Dodala, že u druhé nemoci přenášení klíšťaty, klíšťové encefalitidy, je trend odlišný. V porovnání s minulými roky je v regionu situace relativně klidná. „Aktuálně evidujeme 42 nahlášených a potvrzených případů tohoto onemocnění. Nejvíce - 11 potvrzených případů je na Českokrumlovsku," řekla ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Hana Bendíková. Loni ve stejnou dobu bylo v kraji 76 případů klíšťové encefalitidy.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí přenášenou klíštětem, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida. „Doporučovanou prevencí klíšťové encefalitidy je účinné očkování, které je optimální postoupit před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat," řekla Kotrbová. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.