Jihočeští hygienici letos zatím registrují 42 případů klíšťové encefalitidy. Je to o polovinu méně než loni ve stejném období a nejméně za posledních několik let. Vyplývá to z informací jihočeských hygieniků.
„Nejvíce, a to 11 potvrzených případů je na Českokrumlovsku, na Českobudějovicku jich je 10, na Táborsku pět stejně jako na Prachaticku a Jindřichohradecku. Na Strakonicku jsou tři, stejně jako na Písecku. Vloni bylo v kraji v tomto období 86 případů, letos jich zatím máme o 44 méně. V celé loňské sezoně jsme na jihu Čech registrovali celkem 130 nahlášených a potvrzených onemocnění," uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
„Doporučovanou prevencí klíšťové encefalitidy je účinné očkování, které je optimální podstoupit před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat," řekla Kotrbová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.