Letošní výskyt nemocí přenášených klíšťaty bude podle hygieniků velmi vysoký. Ke konci srpna totiž evidují vyšší počet případů klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy než v předchozích letech.
„V předposledním prázdninovém týdnu jsme u klíšťové encefalitidy zaznamenali 6 nově nahlášených a potvrzených případů. Aktuálně letos registrujeme 75 případů, to je o 33 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 42. V případě lymeské boreliózy přibylo v týdnu 19 nových případů,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Od začátku roku evidují hygienici 367 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 75 případů klíšťové encefalitidy. Ta se nejvíce vyskytuje na Českobudějovicku, kde má hygiena nahlášených 23 případů.
„Je třeba uvést, že vloni jsme v případě lymeské boreliózy zaznamenali vůbec nejvyšší výskyt za poslední roky. Letošní výskyt tedy podle všeho bude patřit vůbec k nejvyšším,“ dodala Kotrbová.
Loni bylo v kraji evidováno za celou sezonu 518 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 81 potvrzených případů klíšťové encefalitidy.
Podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu je na víkend pro území Jihočeského kraje předpokládána aktivita klíšťat na druhém stupni pětistupňové škály, představujícím mírné riziko.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?