Počet případů nemocí přenášených klíšťaty na jihu Čech překonal bilanci za celý loňský rok. Hygienici evidují 94 případů klíšťové encefalitidy a 529 případů lymské boreliózy. Aktivita klíšťat přitom ještě podle hygieniků nekončí.
„Přestože už je listopad, pořád nemůžeme říct, že sezona klíšťat skončila. Pořád občas máme pěkné dny, které lidi využijí a jdou do přírody. Pořád tedy platí, že bychom měli být obezřetní a pečlivě se po návratu domů prohlédnout," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Loni hygienici na jihu Čech evidovali 81 případů klíšťové encefalitidy a 518 případů lymské boreliózy. Podle Kotrbové bude letošní rok patřit v tomto ohledu k rekordním. „Nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy jsme v posledních letech registrovali v roce 2020, kdy bylo v kraji za celou sezonu potvrzeno 137 případů. U lymské boreliózy přibylo v týdnu 15 nově potvrzených případů. Aktuálně evidujeme od začátku roku 529 nahlášených a potvrzených případů, což je o 78 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 451," řekla Kotrbová.
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčí se antibiotiky. Proti lymské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.
Klíšťová encefalitida je nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. Léčba onemocnění není známa, léčí se pouze příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují velké bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.