Jižní Čechy hlásí rekordní nárůst případů lymské boreliózy. Na co si dát pozor?

Jen za poslední týden přibylo na jihu Čech 37 potvrzených případů boreliózy. Aktivita klíšťat je vysoká, hygienici varují před pohybem v porostech. Jak zákeřné nemoci přenášené klíšťaty včas rozpoznat?

Hygienici letos potvrdili již 265 případů lymské boreliózy a 42 případů klíšťové encefalitidy. Jen za uplynulý týden přibylo rekordních 37 nově potvrzených případů boreliózy a 13 případů encefalitidy. Přestože jsou celková čísla zatím nižší než ve stejném období loňského roku, odborníci varují před podceňováním situace.

„V posledních letech jsme v případě lymské boreliózy zaznamenali vůbec nejvyšší výskyty, kdy bylo v kraji potvrzeno v roce 2022 celkem 529 případů, v roce 2023 celkem 518 a vloni rekordních 613 případů,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude aktivita klíšťat o víkendu na většině území Jihočeského kraje na 4. stupni z pětibodové škály, což značí vysoké riziko napadení. Hygienici doporučují při pobytu v přírodě používat repelenty, nevstupovat do křovin a vysoké vegetace, zejména na okrajích lesů či u vodních toků, a po návratu domů se důkladně prohlédnout.

Jak poznat klíšťovou encefalitidu:
Průběh nemoci je ve dvou fázích, kdy se nejprve 7 až 14 dní po přisátí klíštěte objeví příznaky podobné chřipce: horečka, bolesti svalů, hlavy a únava, hočeka. Po krátkém zlepšení následuje druhá fáze, která postihuje centrální nervovou soustavu: silné bolesti hlavy, ztuhlost šíje, zvracení, poruchy vědomí nebo zmatenost. U části pacientů může nemoc zanechat dlouhodobé následky, například výpadky paměti nebo poruchy soustředění.

Jaké jsou počty nemocných v okresech?

Lymská borelióza se zatím v regionu prokázala u 265 osob, což je o patnáct případů méně než v loňském roce k tomuto datu. Jen za poslední týden přibylo rekordních 37 nově potvrzených případů. Nejvyšší výskyt je na Jindřichohradecku, kde hygienici evidují 72 nakažených. Následuje Českobudějovicko s 49 případy a Táborsko s 51. Na Prachaticku se zatím objevilo 35 případů, na Českokrumlovsku třiatřicet, na Písecku patnáct a na Strakonicku deset.

Od začátku roku hygienici v Jihočeském kraji potvrdili 42 případů klíšťové encefalitidy. Nejvíce jich evidují na Strakonicku a Táborsku, shodně po devíti. Na Českobudějovicku je zatím osm případů, na Jindřichohradecku sedm, čtyři případy přibyly na Prachaticku, tři na Písecku a dva na Českokrumlovsku. Ve stejném období loňského roku bylo v kraji potvrzeno 46 případů.

Jak poznat lymskou boreliózu:
Typickým příznakem je červená skvrna, která se objevuje obvykle do 1 až 3 týdny po přisátí klíštěte, může se šířit do stran a blednout uprostřed. Skvrna připomíná terč, ale ne vždy svědí nebo bolí, proto si jí člověk nemusí všimnout. Může se objevit únava, bolest hlavy, kloubů a svalů, případně horečka. Bez léčby může nemoc přejít do druhého stádia, kdy následuje postižení nervů, kloubů nebo srdce.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky klíšťata, nemoci, encefalitida, borelióza, jižní čechy, lesy

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.