sobota 13. srpna 2022 Alena

Dárci krve dnes mají svůj den

Každý dárce krve je hrdina. Tak zní motto letošního Světového dne dárců krve, který je právě dnes (14. června). Cílem je připomenout lidi se srdcem na správném místě, kteří darují krev, a to bez jakýchkoliv zištných důvodů.

Zajímavostí je, že Červený kříž již přes 50 let usiluje o to, aby odběry krve i jejích složek byly bezplatné. Proč? Podle jejich slov se tak snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu.

Červený kříž zároveň upozorňuje, že počet dárců v České republice nedosahuje početného stavu doporučeného WHO.

Dárcovství krve je pro medicínu stále velmi důležité. Krev nelze nahradit nějakou umělou náhražkou. Potřebné je například při plicních, cévních a dalších operacích, některých úrazech či třeba otravách.

Zapojují se i mladí

V Budějcích se koná několik zajímavých kampaní, které mají přimět mladé lidi k darování krve. V rámci Budějovického Majálesu se letos uskutečnil již třetí ročník projektu Studentské Krvebraní, které je organizované ve spolupráci s Českým Červeným křížem v Českých Budějovicích. Akce v letošním roce přinesla 210 nových dárců.

Střední škola obchodní, Husova 9 již dvanáct let pořádá akci Valentýnská kapka krve, v rámci které každým rokem přicházejí dobrovolníci z řad žáků a pedagogů na transfuzní oddělení budějcké nemocnice, aby darovali svoji krev. „Všem za jejich postoj a odhodlání, věnovat k Valentýnu vlastní kapku krve, patří upřímné poděkování,“ zmínila ředitelka školy Jarmila Benýšková.

Štítky dárci krve, střední škola obchodní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.