úterý 2. června 2020 Jarmil

Budějcká rovnice dárců krve pro záchranu životů

47 x 20 x 0,5 + 25 x 40 x 0,5 = mnoho zachráněných životů. Takový je výsledek rovnice, která byla hlavním námětem středečního setkání v Domu kultury Metropol. A nešlo o matematickou konferenci, ale o slavnostní předávání stříbrných a zlatých plaket prof. MUDr. Jánského dárcům krve.

Večer, věnovaný ocenění těch, kteří dárcovstvím krve zachraňují životy, pořádal českobudějovický Český červený kříž, za účasti zástupců Statutárního města České Budějovice, Českého svazu dárců krve, Transfúzního oddělení Nemocnice České Budějovice a bez účasti zástupce Jihočeského kraje - hejtman Jiří Zimola svou nepřítomnost zdůvodnil účastí na jiné akci.

Stříbrné plakety za 20 odběrů byly slavnostně předány 47 dárcům a zlaté plakety za 40 odběrů převzalo 25 dárců. Nenahraditelný význam dárcovství krve zdůraznil ve svém proslovu MUDr. Petr Biederman, primář Transfúzního oddělení budějcké nemocnice.

Mimo jiné uvedl několik příkladů náročnosti některých případů (polytraumata, náročné kardiochirurgické operace atd.) na darování krve pacientům a zdůraznil nutnost morálního i společenského ocenění všech, kteří jsou bezplatnými dárci krve.

Nastínil také současný vývoj využívání jednotlivých složek krve podle konkrétních indikovaných případů a vyjádřil naději, že bude i nadále přibývat těch, kteří nezůstanou lhostejní k možnosti zachránit život dárcovstvím krve.

Více o možnostech dárcovství krve si můžete přečíst zde.

Štítky dárci krve, ocenění, plaketa prof. MUDr. Jánského, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.