Neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice udělalo další dílčí krok k zajištění maximální kvality péče o předčasně narozené děti či nemocné novorozence a jejich matky.
Umožnilo jej pořízení nových moderních odsávaček mateřského mléka Medela, které věrně napodobují sání kojence ve dvou fázích, čímž jsou nejen vysoce účinné, ale současně také mimořádně šetrné k prsům rodiček. Počet odsávaček nyní plně pokrývá potřeby oddělení, což v tuzemsku dosud není zcela běžné.
„Jedním ze základních kamenů naší péče je maximální podpora časného těsného kontaktu matky s dítětem, což má pochopitelně velmi úzkou vazbu k prolaktačním aktivitám a optimalizaci výživy u extrémně nedonošených novorozenců,“ říká Milan Hanzl, primář Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice.
Pracoviště má k dispozici 21 mateřských lůžek, tedy 42 procent celkové lůžkové kapacity pro nedonošené novorozence, určených k dlouhodobé společné hospitalizaci matek a dětí v některých případech již od aktuální váhy okolo 1000 gramů.
„Současný trend podávání čerstvého mateřského mléka bez jakékoliv úpravy se nám daří zajišťovat mimo jiné právě i díky vybavenosti pracoviště dostatečným počtem dvoufázových odsávaček,“ uvedl Hanzl a doplnil, že dvoufázových odsávaček mělo dříve oddělení k dispozici osm, deset nyní přikoupilo, takže disponuje osmnácti kusy.
Superspecializovaná péče budějckého neonatologického oddělení je spolu s vysokou odbornou erudicí lékařů směřována z již uvedených důvodů také k včasnému zahájení laktace u matek novorozenců a tím k včasnému podávání mateřského mléka dětem. Tvorbu mateřského mléka je potřeba včas podporovat stimulací mléčné žlázy a v tomto ohledu hrají zdánlivě nevýznamné přístroje, jako jsou odsávačky, velice důležitou roli.
„Velmi malé děti jednoduše nepřiložíte k prsu. Mléko jim proto podáváme pomocí sondy zavedené do žaludku. Použití odsávačky znamená vysoký komfort pro matku. Přístroj nahradí sání dítěte, simuluje přirozený způsob kojení a je tak schopen udržet tvorbu mléka a hlavně ji nastartovat tak rychle, aby dítě mělo mlezivo od prvních hodin po porodu,“ poznamenal primář.
Lékaři a sestry neonatologického oddělení dnes mimo jiné běžně pečují o těžce nebo extrémně nezralé děti s porodní váhou nižší než 1500, často i 1000 gramů. Nejen těmto novorozencům, ale také nově narozeným dětem, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka, slouží v rámci oddělení také Banka mateřského mléka, která je jedním ze šesti podobných pracovišť v České republice.
„O významu mateřského mléka pro budoucí vývoj dítěte už dnes nikdo nepochybuje. Čerstvé mateřské mléko má díky svému složení zásadní vliv na růst a vývoj dítěte, včetně stránky neurologické a duševní, a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje vývoj imunity. Ačkoliv se snažíme v maximální možné míře využít pro výživu předčasně narozených dětí vlastní čerstvé mléko od vlastní maminky, ne vždy je to možné. Pak přichází na řadu mléko z banky,“ dodal Milan Hanzl.
Tisková zpráva
Foto: Lenka Pokorná
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.