Jihočeské nemocnice letos investují do svého rozvoje více než 818 miliónů korun. Plánované investice všech osmi zdravotnických zařízení směřují do modernizace objektů, vyššího komfortu pro pacienty i do modernizace přístrojového lékařského vybavení a nových moderních medicínských technologií.
Cílem těchto investic je dlouhodobá snaha o dosažení co nejvyšší kvality a dostupnosti špičkové medicínské péče na jihu Čech.
„Z jihočeských nemocnic, dříve osamělých hráčů, se stává kvalitní tým v podobě spolupracujících a vzájemně se doplňujících zdravotnických zařízení. To se projevuje například při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví, dodavateli, při investicích i při plánování léčebné péče. Společný postup je jednoznačnou výhodou. Naši partneři jsou si dobře vědomi toho, že jednotlivé nemocnice, byť samostatné subjekty, tvoří silnou krajskou síť nemocnic, jejíž páteří je českobudějovická nemocnice jako centrum vysoce specializované medicínské péče v regionu. Neplýtvá se na nesmyslné projekty a výsledkem je individuální i kolektivní ekonomická stabilita nemocnic,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Jihočeské nemocnice dokázaly hospodařit beze ztrát a současně investovat i v loňském roce, kdy v důsledku restriktivní úhradové vyhlášky bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera přišly na platbách od zdravotních pojišťoven meziročně o celkem 314 miliónů korun. „Zatímco české nemocnice vstupovaly do letošního roku se ztrátou dvou miliard korun, ty naše uzavřely účetnictví roku 2013 s mírným ziskem. Při souhrnném obratu 6,369 miliardy korun dosáhly celkového zisku 37,006 miliónu korun po zdanění. Zisk byl reinvestován zpět do nemocnic. Udržet hospodaření všech nemocnic v černých číslech a současně pokračovat v nových investicích za již zmíněných podmínek škrtů můžeme považovat za úspěch,“ konstatoval předseda představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha.
V posledních šesti letech nemocnice investovaly do svého rozvoje celkem více než 3,4 miliardy korun. Tyto investiční zdroje byly kryty z vlastních zdrojů nemocnic, částečně z rozpočtu kraje a v hlavní míře pak z dotací Evropské unie. Rozvoj pokračuje i letos. Příkladem může být zahájení výstavby nového Perinatologického centra v českobudějovické nemocnici za 200 miliónů korun, dokončení rekonstrukce západního křídla pavilonu chirurgických oborů v táborské nemocnici za přibližně 44 miliónů korun, dokončení dvouleté výstavby nového centrálního pavilónu D (188 mil.kč), otevření nového urgentního příjmu (9 mil.kč), otevření nové jednotky následné intenzivní péče (14 mil.kč) a dokončení rekonstrukce pavilónu C za 32 miliónů korun, vše v jindřichohradecké nemocnici. Výčet by byl dlouhý. Řada investic je v realizaci, další v přípravě.
Například českokrumlovská nemocnice plánuje výstavbu nového pavilónu v proluce mezi budovami interny a chirurgie. V plánu je také komplexní rekonstrukce oddělení následné péče.
Další investice směřují do modernizace přístrojového vybavení a lékařských technologií. Obecně by bylo možné říci, že investice do staveb a do přístrojů se pohybují v celkovém objemu přibližně 1 : 1.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.