Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Se Studiem Edison ze SŠ EDUCAnet jsme se vydali na školní exkurzi do sídla redakce Budějcké Drbny v Českých Budějovicích posbírat nápady a inspiraci na psaní dalších článků do školních novin. Někteří z nás chtěli poznat, jaké by to bylo se případně novinařině věnovat i do budoucna.
Ráno jsme se potkali před školou, prošli jsme městem, přeběhli přes několik přechodů a už jsme byli před budovou, kde na nás čekala Dita Dvořáková, která nás dovedla dovnitř. Posadili jsme se a poslechli si, jak Drbna vznikla, jak získává peníze (hlavně z reklam) a jak funguje redakce.
“Zjistila jsem, že kromě toho, že má Drbna plakát Na Dlouhé louce, co si pamatuji, toho o ní moc nevím,” říká jedna ze studentek.
Šéfredaktor vydavatelství Michael Daněk nám kromě informací o samotné redakci, zadal i článek, který jsme měli zkusit napsat. Na to jsme dostali půl hodiny, abychom pracovali pod tlakem, který je v redakci běžný. Nakonec jsme zjistili, že ten samý článek napsali v Drbně za sedm minut.
Zaujalo nás, že jakožto on-line médium získává Drbna své informace pomocí SMS nebo přímo od záchranářů a policie, aby mohla své čtenáře informovat aktuálně. Nám by se to s naším článkem nejspíše včas nepovedlo.
Podle Michaela Daňka člověk musí chtít být novinářem a udělat si z toho svůj životní styl. Novináři mají svoji práci prakticky 7 dní v týdnu a je to někdy velmi nárazové, kdy musí pracovat. Proto je to práce, které podřizují každodenní život.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.