Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Příjmy z cestovního ruchu jsou pro jižní Čechy důležité. Zdejším majitelům restaurací a hotelů proto vadí, že vláda nedělá dost proto, aby jim pomohla v této nelehké situaci, kdy kvůli pandemii COVID-19 museli přerušit svoji činnost.
Jaroslav provozuje v Českém Krumlově jednu z vyhlášených restaurací a míní, že rozvolnění postupuje pomalu. Částka 25 tisíc korun, kterou dostaly OSVČ za to, že v březnu a dubnu přišly o peníze, podle něj problém neřeší.
„Stát místo pomoci nabízí jenom další zadlužení a půjčky, z nichž na některé, jako například na COVID 2 určený po malé a střední podnikatele, se prakticky nedá dosáhnout. Přesto si však ještě držím 3 poslední zaměstnance a s tím i naději, že snad někdy budeme moci pokračovat,“ říká Jaroslav.
Další z turisticky známých českokrumlovských restaurací vede Pavel. Ten už dál nemohl držet své spolupracovníky, protože je neměl z čeho platit, už si proto musí hledat nová zaměstnání. „Nejvíc mi vadí, jak vláda postupuje chaoticky, neustále mění svá rozhodnutí a ani já ani kolegové v cestovním ruchu prostě nevíme, za jakých podmínek budeme moci dále podnikat. Finanční podpora majitelů zavřených provozoven je ve srovnání se sousedním Rakouskem a Německem naprosto nedostatečná!“ hodnotí situaci Pavel.
Další jihočeský majitel penzionu Karel je k vládě premiéra Babiše velmi kritický a také tvrdí, že vládní opatření jsou chaotická, nedostatečná a neberou ohled na aktuální potřeby živnostníků.
Navíc si před časem půjčil od banky na renovaci objektu, aby mohl poskytovat kvalitnější služby. Když chtěl získat peníze na výplaty zaměstnancům z programu Antivirus, byla mu žádost zamítnuta právě kvůli zmíněné půjčce. Není to ale jediná věc, která ho rozčiluje: „Jedna z mých zaměstnankyň, co zůstala doma s malými dětmi na ošetřovném, ještě ani na začátku května nedostala peníze za březen. Přijde mi to jako nehoráznost. Když se já zpozdím s podáním daňového přiznání, byť jen o den, dostávám pokutu, stát si ale může dovolit téměř všechno.“
Petr provozuje penzion s restaurací v Horní Plané, která se nachází u lipenské přehrady. V době, kdy musel mít zavřeno, mírnil ztráty alespoň podáváním jídel z okénka. „Vadí mi obrovská byrokracie nutná k získání jakékoliv státní pomoci živnostníkům. Měl jsem zájem o půjčku z programu COVID 2, ale ty podmínky jsou nastavené tak zoufale, že většina z nás malých nemá šanci dosáhnout ani na tohle,“ komentuje státní podporu Petr.
Podnikatelé, které živí cestovní ruch na šumavské Kvildě, mluví o štěstí, že je začátek pandemie zastihl až po skončené zimní sezoně a v květnu budou moci zase otevřít. Od 25. května, kdy končí vládní zákaz ubytování v ubytovacích zařízeních, mají dost objednávek. Jejich ztráty jsou tedy minimální, ačkoliv i oni mají vůči postupu vlády výhrady. Například Jiří, který zde provozuje apartmány je přesvědčen, že rozvolňování ubytování mohlo být postupné.
„Třeba apartmány jsou vlastně samostatné byty, kde je kontakt s jinými lidmi minimální a dají se zde dobře udržovat hygienická pravidla. Ty mohly být návštěvníkům k dispozici dřív než velká zařízení s klasickými pokoji,“ je přesvědčen Jiří.
Další jihočeští majitelé hotelů, například Jaromír z Rožmberku nad Vltavou nebo Zdeněk z Jindřichova Hradce mají sice pro vládu pochopení a omlouvají ji tím, že taková situace nastala poprvé a nikdo s ní neměl zkušeností. I oni však uvádějí, že vládní opatření provázely zmatky. V každém případě tato sonda mezi názory jihočeských podnikatelů v cestovním ruchu dokázala, že vládní pomoc je nedostatečná, byrokraticky složitá a její podmínky jsou nastaveny tak, že ji většina zájemců nezíská. Zase se tak jelo spíš na PR než skutečné činy a vážně míněnou pomoc.
Tomáš Zdechovský
europoslanec a místopředseda KDU-ČSL
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.