DRBNA HISTORIČKA: V Malých Benátkách povyrostly stromy, oáza to ale stále je

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na budějcké Malé Benátky. Víte, kde byly?Aa k čemu sloužily? V roce 1952 je poškodila povodeň. I když na tom místě povyrostly stromy, podle Schinka jsou stále oázou.

Na snímku z roku 1952 je zachycena část českobudějovických Malých Benátek. Snímek má jen průměrnou kvalitu, ale je jedinečný. Voda do Malých Benátek přitéká rourou z Mlýnské stoky a ústí do Malše pod Malákem. Dobová zpráva z listu Jihočech: „Usnesením městské rady ze dne 26. června 1931 zřizuje se na řece Malši veřejné koupaliště, a to pro dospělé mezi pivovarským jezem a železničním mostem, pro děti pak v místech prorvy na pozemku tzv. Malé Benátky.“

Pivovarský jez bylo úřední označení pro dnešní Malý jez čili Malák. Prorvou se rozuměl vykotlaný prostor vzniklý při velké povodni v roce 1925, kdy v noci ze dne 25. na 26. srpen si voda z Mlýnské stoky prorazila cestu zpět k Malši. Vlastně tehdy tam bylo pod vodu všechno. Mlýnská stoka je voda Malše, takže všude, nejen v Havlindě, byla Malše. V roce 1934 bylo založeno Komité pro upravení dětského koupaliště na Malši. V letech 1935 až 1950 spravoval Malé Benátky spolek Dětské a lidové koupaliště na Malši. Spolek se scházel v restauraci U Havlíčka.

V roce 1952, kdy byl pořízen snímek, byly Malé Benátky setrvačností ještě v dobré kondici, byť za německé okupace se nijak moc neudržovaly. Jaké to tam bylo kolem roku 1952 uvedl jadrně a výstižně ke snímku pamětník František Jindrle:

 „To je u Maláku. Na Lineckém (předměstí) se tomu říkalo Plivátko. Ideální pro malé děti a odrostlejší pacholata. Je tam vidět i bouda, klubovna staříků, kteří tam permanentně mastili karty a strašně hulili, i zejména z fajfek. Obecně byla bouda nazývána Dědkárnou. Jednou na zelenou boudu jakýsi nezvedení zlotřilci napsali bílou barvu barvou velký nápis – smrt karbanu. Byli to prehistoričtí sprejeři bez sprejů. Po dalších letech bouda vyhořela. Ale, že to tam žilo, co?

Voda do vodopádu přitékala z Mlýnské stoky, když ve 20. letech velká voda se prodrala z Mlýnské stoky a provedla hlavní zemní práce. Radní kupodivu aktivně a rychle zapracovali, využili nově vzniklého řečiště a nechali do vymletého rigolu založit potrubí, zasypali jej, nechali upravit vtok a výtok a zbudovat báječný vodopád.“ Prvním zařízením areálu bylo několik kabin přenesených k Maláku ze zrušené plovárny u vodárny.  Roku 1935 to bylo již 44 nových šaten.

Po roce 1952 žily Malé Benátky a Malák z podstaty. Při povodni v červenci 1954 Malše, jak se poeticky uvádí, „vystoupila“ z břehů a naše Benátky poškodila. V politické situaci v 50. letech byly Benátky pro radnici nezajímavé. Až v roce 1966 zpracoval Ing. arch. Vítů moderní studii Rekreace – Malše (Malák a Benátky). Investorem měly být Technické služby města. Investice by obnášela 10 milionů Kčs, kvůli čemuž studie padla, že je to moc peněz.

Teprve kolem roku 1972 se radnice vrátila k původní studii z roku 1966 a celkem správně označila studii jako technicky již zastaralou. (To je podobné jako u divadla na Mariánském náměstí. které podle studie a modelu z roku 1962 bylo po deseti letech také technicky nevýhodné). Mezitím se do lokality Malák vložila v roce 1967 TJ Koh-i-noor, která chtěla u hřiště na levém břehu Malše postavit komplex tělocvičny oprávněně jako náhradu za budoucí zboření restaurace Kotva. Neuspěla.

Zatím v Malých Benátkách dost povyrostly stromy, ale oáza to stále je.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Malé Benátky, Malák, Malý jez, Benátky, Malše, strom, povodeň, koupaliště, Mlýnská stoka (České Budějovice), Koh-I-Noor

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.