Je nedělní odpoledne a vy si v pohodlí svého domova vychutnáváte kávičku a k ní zakusujete nějaký ten dortíček. Crrrrrrrrrrr! Najednou někdo zazvoní a vy se leknete. Asi nemáte příliš čisté svědomí, ale to nejdůležitější, co v tom momentu rozhodně není čisté, je vaše pohovka, na které se objevila skvrna od kávy. Co teď?
V takovéto chvíli je nejdůležitější jednat opravdu rychle. Pokud necháme skvrnu zaschnout, rapidně tím snižujeme šanci na její pozdější odstranění! Proto neváhejte a ihned se pusťte do čištění.
Nejprve vezměte čistou bílou papírovou utěrku, kapesník či kus toaletního papíru a tekutinu vytřete. Dbejte na to, aby byl papír bílý, kdyby obsahoval barvivo, mohlo by se z namočeného papíru dostat do látky a chudák vaše sedačka by na tom byla mnohem hůře než předtím. Vhodné je použít celulózovou houbičku - tu stačí proplachovat v čisté vlažné vodě a s vyždímanou pokračovat v čištění.
„Důležité je likvidovat skvrnu zásadně směrem od krajů do středu, v opačném případě byste totiž nečistotu rozetřeli dál a skvrnu ještě zvětšili. Pohybem od krajů ke středu si ji naopak naženete doprostřed a odtamtud veškeré zbytky nečistot vytřete buď čistou vlhkou houbičkou, nebo papírovým kapesníkem,“ radí odbornice na úklid z firmy Andulka Michaela Trnková.
Pokud na skvrnu nepostačí čistá voda, použijte roztok jaru. Ten pomáhá zejména tehdy, pokud jde o mastné skvrny, špínu z rukou a podobně, protože výborně odmašťuje. Po vyčištění skvrny odmašťovacím přípravkem ho ale nesmíte zapomenout z čalounění důkladně vytřít pomocí vlhké houbičky; podle potřeby ji opakovaně vymáchejte v čisté vodě a vyždímejte. A nakonec vyčištěné místo dosucha vytřete bílou papírovou utěrkou.
Místo jaru můžete na skvrny použít i přípravek s alkoholem. V tomto případě je ale třeba vyzkoušet přípravek nanečisto na méně viditelném místě čalounění, abyste předešli pohromě v podobě ztráty původní barvy, kterou by mohl alkohol na vaší sedačce způsobit.
Na skvrny vzniklé na čalounění se prodávají i speciální přípravky, které vytvářejí pěnu, již je třeba do znečištěného místa zakartáčovat. Tento postup je efektivní opravdu jen v případě čerstvých a vodou ředitelných skvrn, pokud se jedná o skvrny starší, bude vaše snažení i se speciálním přípravkem zbytečné.
Pokud se se skvrnou vypořádáte, paráda, ale ještě nemáte vyhráno! Největší nebezpečí pro vaši sedačku se totiž neskrývá na povrchu, ale uvnitř v molitanu, kam dennodenně doslova ´zasedáme´ spousty prachu a nečistot. Proto bychom měli alespoň dvakrát do roka svěřit naši sedačku profesionálům a nechat ji vyčistit úklidovou firmou, která sedačku vyčistí speciálním strojem do hloubky.
Můžete to spojit i s čištěním koberců, protože i u nich je princip stejný, i koberce občas potřebují řádně vygruntovat. Pokud si tedy čas od času pozvete domů úklidovou firmu, ušetříte nejen váš čas, který byste věnovali bláhovým pokusům o domácí čištění, ale zejména peníze, protože nábytek déle vydrží.
Z udržované sedačky či křesel se pak i lépe odstraňují i jednotlivé skvrny a fleky, jejichž vzniku se v domácnosti prostě nevyhnete. Když se totiž čalouněný nábytek dlouho nečistí do hloubky, fleky už pak z nich často nejdou odstranit vůbec.
PR text
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.