Počasí dnes0 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 7. prosince 2023  |  Svátek má Ambrož
Bez reklam

Rozhovor s prezidentem Jihostroje Janem Divišem

Po vyhraném pondělním zápase slíbil BD prezident VK Jihostroj ČB pan Ing. Jan Diviš rozhovor. Prý ale až po vítězné sérii v semifinále. Českobudějovický tým vyhrál v Příbrami šesté utkání hladce 3:0 a po vítězství v sérii 4:2 na zápasy postoupil do finále. A tak prezident nejúspěšnějšího českého volejbalového klubu posledních let slib plní.

Předně přijměte gratulaci za postup do finále.
Děkujeme, gratulace patří nám všem, hlavně hráčům.

A ti si vedli velice dobře, hlavně v pátém a šestém utkání. Mohl byste semifinálový souboj zhodnotit svým pohledem?
Začátek semifinále byl z naší strany více nervózní, než by si zasloužilo. Snaha dotáhnout jej do rychlého konce přinášela spíš nervozitu a chyby. Projevilo se to, co se projevuje v  posledních ročnících, že nejvíce nervózní jsme ve čtvrtfinále.  Pak se ale kluci uklidní. Věřím, že ve finále už předvedeme naší hru. Však už pátý a šestý zápas se nám to povedlo.

Byl jste v Příbrami u čtvrtého vítězství a postupu do finále?
Nebyl, utkání jsem sledoval v televizi.

Prý jste týmu promlouval během semifinálové bitvy do duše. Co jste jim řekl?
Sešel jsem se s hráči a trenéry před pátým utkáním semifinále, snažili jsme se je uklidnit a svalit z nich balvan zodpovědnosti. A je to uklidnilo. Z našich hráčů zaslouží absolutorium nahrávač Sládeček a blokaři Mach se Sukubou, ze smečařů bych vyzdvihl Tomáše Filu. Hrál výborně, i statistika hovoří o tom, že jako smečař se prosazoval výborně.

V minulé sezoně se ale příliš neprosazoval a především fanoušci kritizovali, že Fila nebyl dobrým nákupem. Čím to, že se mu letos tak daří?
Musel si zvykat na nové prostředí, nějakou dobu také trvá, než se sehrajete s nahrávačem. I nervozita z nového okolí na něj mohla působit. Když věděl, co se od něj něco očekává, v podstatě jej to svazovalo. Ani tato situace nepřispívá výkonu. Takže hlavně si zvyknul a s nahrávačem se více poznali, to pomohlo.

Jaké jsou podle vás šance Jihostroje na zisk titulu?
Já jsem toho názoru, že pokud tým  bude pokračovat v tom, jak skončil v Příbrami, vyhrajeme. Když budeme hrát svou hru, svůj styl, nenecháme se vyprovokovat protihráči ani fanoušky. To bylo vidět v semifinále, zápasy přinesly střety pod sítí i mezi fanoušky. Hráči byly vyhecovaní, často se u sítě gestikulovalo. Měli bychom  si uvědomit, že jsme nejlepší  a když se dodrží taktika stanovená trenérem, vyhrajeme. Můžeme třeba ve finále prohrát dva tři zápasy, to ano, ale věřím v úspěch našeho týmu.

Na kolik zápasů se bude podle vás hrát?
Nečekám, že bychom Ostravu přejeli 4:0  na zápasy. Můj osobní tip je 4:1. Ideální by bylo ukončit sérii po pátém zápase doma.

Česká televize měla v plánu vysílat první utkání finále v pondělí v 15.30, prý ale klub tuto variantu odmítl. Bude se tedy hrát klasicky od 18 hodin?
To souhlasí. Jednal jsem s předsedou Českého volejbalového svazu i s Českou televizí. Utkání jsme byli schopni posunout na pozdější hodinu, vyšli bychom jim vstříc. Ale půl čtvrté, to je moc brzy, s tím jsme nemohli souhlasit. Jsou Velikonoce, lidé jsou na chatách, někteří v práci. Chceme vyjít vstříc fanouškům, pak až televizi. Ale tyto vysílací časy nám neumožnily na variantu televize přistoupit. V úterý je to ještě otevřená záležitost, tam bychom byli ochotni trochu utkání posunout.

Když jste zmínil fanoušky, co říkáte na návštěvnost a atmosféru při zápasech?
Myslím, že letošní sezona prokázala, že získáváme nové diváky, kteří chodí pravidelně na volejbal. Vážíme si toho, máme radost, že chodí mladí lidé. Daří se nám krok po kroku získávat nové fanoušky. To je také hlavní cíl klubu do budoucna. Atmosféru nám lidé vytvořili parádní, navíc byla vylepšena příbramskými fanoušky i když jsou hodně hluční a možná divocí. Podle mého názoru to je dnešní trend a volejbalu prospívá. Důležité je, aby se lidé bavili, od toho jsme tady, to je pozitivní.

Příbramští fanoušci měli nejedny komplikace při svých zájezdech na cizí hřiště...
Jak říkám, možná jsou trochu divocí. Ale Příbrami bych chtěl poděkovat. Je to klub, který jde dopředu, je dobře vedený. Čím větší je u nás konkurence, tím lepší pro český volejbal. Tím rychleji se také přiblížíme na úroveň basketbalu, který nám v posledních letech trochu odskočil. Chceme se  dostat mezi nejlepší sporty jako fotbal a hokej, byl bych rád, kdyby byl volejbal na třetím místě. I díky těmto klubům, které  umějí diváky oslovit, se k tomu blížíme.

Na play off už několik let vždy položíte v českobudějovické Sportovní hale umělý povrch taraflex. Letos se kvůli tomu bouřili florbalisté, prý neměli kde hrát zápasy o udržení ve druhé nejvyšší lize. Zaregistroval jste tento problém?
Zaregistrovali jsme jej. Je mi líto, že dochází k těmto problémům ze strany klubů, které se nám musely přizpůsobit. Je to jedna z věcí, která se bude objevovat i v budoucnu, jestli se nevytvoří lepší zázemí pro volejbal. Poptávka po hale od ostatních sportů je vysoká, ale jestliže chceme hrát tu nejvyšší úroveň a dostat se na vyšší příčky v Evropě, taraflex je pro to podmínka. Všude v Evropě se na tomto povrchu hraje, v Lize mistrů také. Ale abychom sundali taraflex kvůli jednomu zápasu florbalu, to by nás přišlo draho. Jen položení stojí něco kolem sedmdesáti tisíc, to si klub nemůže dovolit pořád jej sundavat a zase dávat zpátky.  

Říkal jste, že se chcete dostat na vyšší úroveň i v Evropě. Jak tedy bude vypadat kádr v příští sezoně? Máte už představu o složení kádru?
Naplánováno máme, hra na náhodu to není. Informace se ale dozví všichni až při tiskové konferenci  krátce po konci soutěže. To už budeme moci definitivně zveřejnit naší filosofii a sestavení týmu pro příští ročník. Změny přijdou, tedy dost změn. Ještě záleží na jednání, zda hráči přistoupí na naše návrhy. Tým už teď máme smluvně nebo předběžně dojednán, měli bychom se posunout kvalitativně nahoru. Když vyhrajeme titul, jsme připraveni doplnit tým o hráče, jednoho, možná dva, kteří by měli mít parametry evropských kvalit. S cílem více se projevit v Lize mistrů. Uhrát nějaký výsledek.

Takže druhé místo v extralize znamená slabší tým pro příští sezonu?
Jestliže nevyhrajeme, bude to mít dopad na složení kádru. V tom případě dostanou přednost perspektivní hráči, tým se bude budovat s výhledem na další rok. Ale věřím, že vyhrajeme, že klapne první varianta.

Reprezentační smečař Jiří Popelka, který z Jihostroje zamířil před několika lety do volejbalového světa, prozradil, že jste jej oslovili. Je pravda, že jste lákali i jiné české reprezentanty? Přijde někdo z národního týmu?
To bychom rádi prozradili až na konci sezony. Ale ano, je pravda, že jednáme i s jinými reprezentanty. Jak říkám, když vyhrajeme, rádi bychom, aby někteří z nich přijali angažmá u nás. Ale to se uvidí až na konci sezony.

Myslíte si, že bylo správné v průběhu play off zveřejnit informaci o výměně trenérů?
Jsem názoru, že by bylo lepší řešit to na konci sezony. V podmínkách českého volejbalu to ale možné asi není. Oficiálně jsme tuto informaci nezveřejnili. Vždy se ale takové věci dostanou na internetové stránky a nám nebývá nic jiného, než se vyjádřit. Nicméně by to mohlo zabránit demotivacím. Ale nemyslím si, že trenér Brom by byl ten, kdo by to dal najevo svým přístupem, to určitě ne. Jede na vítězství.  I hráči, kterých se to nepřímo týká, jsou profíci, musejí se s tím srovnat. Věřím, že to nebude mít negativní dopad na tým. Co se týče výměn v kádru, vyjednávání jsou už dva měsíce v běhu. Nechceme hráčům říkat už teď, co bude, ale až skončí sezona. Jak říkám, informaci o výměně trenérů jsme nezveřejnili my, dostala se ven přes jiné cesty. A lhát jsme nechtěli.

Proč vůbec odchází, když je úspěšný? Za pět let, co je tady, vybojoval s týmem zlatý hattrick, vloni byl bronzový, letos byl Jihostroj suverénní, vyhrál, co se dá a je opět ve finále extraligy. Co si slibujete od reprezentačního trenéra Jana Svobody?
Petr Brom odchází z toho důvodu, protože klub je názoru, tedy hlavně já, že po určité době je nutné provést změny. Nejde o to, jestli pan Brom byl kvalitní nebo ne, úspěšný nebo ne. A úspěšný samozřejmě byl. To je jasné. Chtěl bych mu poděkovat, ale změna je nutná. Aby se mělo o čem mezi lidmi hovořit, aby se změnil styl hry, trenér. Přijde kouč,  který není slabší, minimálně dosahuje stejných kvalit. Trénuje nároďák a já si od něj slibuji, že přinese nové impulsy a zase se více přiblížíme Evropě. To je náš úkol. Tedy samozřejmě až po titulu. Jednou za pět let tohle čeká každého trenéra tady v Budějovicích. Prostě potřebujeme nový impuls, novou energii, novou sílu, která projev týmu změní, zlepší. Aby se diváci bavili.

Jedna posila pro příští sezonu už je jistá. A to nahrávač z Ústí nad Labem Filip Habr. Proč jej klub kupoval v říjnu, když ještě v březnu v play off nastupoval proti Jihostroji?
Bylo to z toho důvodu, že jsme si jej vyhlédli už před dvěma roky. Manažer týmu dostal pokyn, aby zahájil jednání na podpis dlouhodobé smlouvy. Filip je mladý nahrávač, má ambice na reprezentaci, vidím v něm obrovskou naději pro český volejbal. Vzhledem k tomu, že studuje v Praze a měl i určité smluvní vazby s Ústím, jediné řešení byla taková trojdohoda. Nakonec jsme podepsali smlouvu v říjnu s tím, že letošní sezonu odehraje v Ústí. Nechtěli jsme riskovat, protože letos prokázal výkonnostní růst a poptávka po něm je vysoká. Mohlo se stát, že by skončil v konkurenčním klubu. Cena v té době a podmínky pro klub byly přijatelné, jsme rádi, že se nám to podařilo. Habr by měl být jedním ze základních stavebních kamenů nového týmu s evropskými parametry. Prostě jsme jej chtěli mít pod smlouvou.

Po třetím prohraném utkání čtvrtfinále s Ústím za stavu 2:1 na zápasy pro Jihostroj nahrávač Habr odcestoval do jihočeské metropole na operaci kolena. Veřejnost spekulovala o tom, že se Budějovičtí báli o výsledek, a tak hlavní postavu severočeského celku poslali raději do nemocnice. Bylo to tak?
Smluvní podmínka s hráči je taková, že do sezony musejí nastoupit zdraví. Také je tam podmínka, že hráč musí absolvovat vyšetření u nás, než podepíšeme smlouvu. Když ji Habrovi provedli, zjistilo se, že má problémy s kolenem. Bylo na něm samotném, aby se rozhodl, kdy chce situaci řešit, aby byl do nové sezony připraven. Filip chtěl dohrát základní část, aby Ústí nemělo problémy se sestupem. Poté jsme se dohodli, že pokud Ústí postoupí do play off, najde se termín operace a bude muset sezonu ukončit. Takže jsme ještě nevěděli, jak se play off bude vyvíjet. Termín operace byl daný, to jsme ještě nevěděli, kdy a s kým se bude hrát. Záměrný tah to nebyl, to vylučuji. I kdyby Filip hrál dál, neměli bychom mít problémy přes Ústí přejít do semifinále. Je pravda, že tím se nám situace ulehčila, ale cíleně jsme to neudělali.  

Také jste měli v plánu na konci letošní sezony přestavit váš volejbalový stánek, zmodernizovat halu a přistavit jednu tréninkovou. Město ale některé plány zamítlo, jaká je situace nyní?
Situace je taková, že máme shodu s představiteli města. S primátorem i náměstky. Scházíme se pravidelně ohledně této věci. Situace je v této chvíli na křižovatce, máme společný pohled na věc v tom, že asi ustoupíme od rekonstrukce haly. Zaměřujeme se teď  na výstavbu nové haly, která by s největší pravděpodobností měla stát v prostorách bývalých kasáren.  Máme vytipované haly u nás i v zahraničí, které by mohly být inspirací pro výstavbu. Bude záležet hlavně na finančních možnostech města a dalších našich partnerů. Jsme tak daleko, že je před  námi společná exkurze do těchto hal a předpokládaná investice. Když se dostaneme do kladných čísel, promítlo by se to do konkrétního zadání a plánů.

Budeme si tedy muset zvykat chodit na volejbal jinam než k soutoku Vltavy a Malše?
Vypadá to, že ano. Věnujeme se hlavně myšlence postavit novou halu. Chtěli bychom stavbu zahájit v příštím roce. Neměla by být dražší než původně zamýšlená rekonstrukce, měli bychom se vejít i do nižšího rozpočtu. Záměr rekonstruovat sportovní halu jsme zatím vypustili. Do poslední chvíle se bude hrát tam, poté se rovnou přemístíme do nové.  To bylo primární už od začátku, ale v loňském roce to padlo. Město chtělo jít cestou rekonstrukce, ale tento nápad by pro něj mohl být zajímavější. Mohlo by totiž na stavbu čerpat peníze z Evropské unie.

CardaR

Štítky volejbal, Jihostroj, Jan Diviš, finále, semifinále, Příbram, Filip Habr, Ústí nad Labem, Evropa, Liga mistrů UEFA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rozhovor s prezidentem Jihostroje Janem Divišem  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.