Počasí dnes-1 °C, zítra-3 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Rozhovor s Radkem Machem

Volejbalisty Jihostroje vede za titulem žirafa! České Budějovice. Třetí utkání semifinále Uniqa extraligy volejbalistů dnes odehraje Jihostroj České Budějovice v Příbrami od 18 hodin. Čtvrté pak v sobotu v přímém přenosu kanálu ČT 4 od půl deváté večer. Letos suverénní Jihočeši vedou v sérii hrané na čtyři vítězství po dvou domácích výhrách 2:0 (3:2, 3:1). Nejvyšší hráč letošního vítěze Českého a Česko-slovenského poháru Radek Mach (206 cm, 26 let) věří, že v Příbrami jeho tým minimálně jednou uspěje.

 

 

Jak probíhá příprava před odjezdem do haly Kocourů?

Připravujeme se standardně, nic nového.

Vyhráli jste oba domácí duely, jste spokojeni s formou?

Podle mého názoru ještě zatím nepředvádíme to nejlepší, co umíme. Ale o to jsou vítězství cennější. Když vyhrajete i v situaci, kdy se vám moc nedaří, posílí vás to.  Já věřím, že naše forma ještě vygraduje.

Před play off jste ale měli famózní formu a pochvalovali jste si, že podáváte optimální výkony...

Ale teď jsou na hřišti dva tři hráči, kteří nemají takové zkušenosti z play off. Je to podle mě dané mladickou daní. Je dobře, že se ohrávají a zocelují, pro mančaft jsou platní. Kvalitu na to mají, jen jí uplatnit. Prodat v zápase. Nás teď trochu trápí servis a příjem. Když si zase budeme více věřit na příjmu, tak to bude dobré.

Příbram má nepříjemné podání, že?

Je pravda, že upustili od tvrdého skákaného podání a servírují do nás plachtící. Jejich taktika je najít si jednoho člověka a zkusit ho zlomit. A tam je potřeba se udržet a zvládnout to.

V prvním semifinálovém utkání jste dokázali otočit nepříznivé skóre 0:2 na sety a dokonce i mečbol Příbrami, druhé už bylo celkem jasnou záležitostí. Čím jste zápasy vyhráli, v čem jste byli podle vás lepší?

Lepší... Nedokážu posoudit, v čem jsme byli lepší. Rozhodlo to, že jsme se nepoložili. Čím hůř jsme hráli, tím více jsme se dokázali semknout. Zabrali jsme společně, pomáhali jsme jeden druhému, předvedli jsme dobrý týmový výkon. A samozřejmě pomohlo také štěstíčko. Jak se říká, štěstí přeje připraveným.

V týmu tedy panuje dobrá nálada, když se vyhrálo?

Osobně mi přijde, že jsme trochu unavení. Ale máme dost času na to, abychom si odpočinuli a připravili se na další zápasy. Myslím, že nálada je dobrá, nic negativního tu není. Vedeme dva nula, to je pochopitelně lepší, než kdyby byl stav jedna jedna na zápasy.

Co vás čeká ve třetím a čtvrtém utkání semifinále v Příbrami? Fanoušci Kocourů slibují peklo...

Jejich hala je menší, bude tam spousta domácích fanoušků, čeká nás opravdu peklo. Dokážou udělat ohromné a pro soupeře nepříjemné prostředí. No...nic dobrého nás tam nečeká. Bude to hodně těžké na psychiku. Musíme se zkoncentrovat a nemyslet na tyto věci.

Těšíte se na nepříjemný zvuk podobný vuvuzelám, který i ve vaší hale fanoušci Příbrami produkovali a kterým od sebe odehnali nemálo lidí?

Na tom hřišti to není až tak slyšet. Člověk vše vypouští, soustředí se na něco jiného. Ale je pravda, že když jsem si sedl na lavičku a chtěl probrat nějaké věci třeba s asistentem, tak jsme se na metr neslyšeli. To samé i na hřišti, museli jsme mnohem více gestikulovat, jinak to nešlo. Ale ke sportu to prostě patří. Jen je škoda, že na nás chodí hodně lidí s malými dětmi. Pobíhají tu, zablbnou si a rodiče se v klidu podívají na volejbal. Ale když tu bude takový randál, nebudou sem asi chodit. Aby děti museli nahnat do koridoru, kde to naštěstí tolik slyšet nebylo, to asi není dobře. To je trochu nešťastné. Lidé si volejbal tolik nevychutnají.

Nebude třeba přibalit na cestu špunty do uší?

Já je jeden čas nosil. Měl jsem úraz ucha, mám s tím do dneška problém, takové zvuky mi vadí. Spustě lidí ještě večer, když usínali, z toho hučelo v hlavě. Nic s tím ale neuděláme. Když je porazíme, už se k nim nebudeme muset vracet a zaobírat se tím.

A jaká je šance, že série skončí už po čtvrtém utkání semifinále  v Příbrami?

Myslím, že máme na to, abychom jeden zápas urvali a pak je dorazili doma. Když bude něco navíc, budeme jen rádi.

Klub vypravil na páteční utkání pro českobudějovické fanoušky autobus, což je jistě potěšující zpráva. Prý jste ale chtěli přenechat vašim příznivcům také váš autobus. Chtěli jste vyrazit svými auty...

Chtěli jsme vyjít našim fanouškům vstříc, aby tam s námi mohli být na oba zápasy. Ale ani nevím, jak to dopadlo.

Prý vám tento nápad vedení klubu zakázalo...

Tak to se nedá nic dělat. Asi pro nás chtějí to nejlepší, na to se nedá nic říct.

Co říkáte na vývoj ve druhé semifinálové sérii? Na to, že Ostrava ve Zlíně dvakrát vyhrála?

Přece jen ve Zlíně i Ostravě jsou kluci, se kterými jsem hrával, takže je sleduju.

Je to pro vás překvapení?

Bylo, když jsem viděl ty výsledky. Ale když jsem se pak dočetl, že reprezentační nahrávač Zapletal hrající za Zlín má zlomený palec a nenastupuje, tak už to bylo jasnější. Je to sport. Když se v play off zraní klíčový hráč, tak se buď mančaft více semkne a nebo si musí počkat na příští sezonu.

Váš spoluhráč Michal Sládeček, také nahrávač, má také zlomený malíček a hraje...

U něj to ale naštěstí nebylo...

...až tak vážné?

Ne to ne, to jsem říci nechtěl. Ale naštěstí má zlomený malíček, ten není při hře až tak potřeba. Radši nebudu nic přivolávat a zaťukám to.

Jaká je letos forma? Myslím tu dřevěnou, která nesmí chybět na vaší střídačce při play off?

Křápa (masér Filip Hoch – pozn. Autora)  je tu jako každý rok od podobných kravin, tak jsme všichni měsíc očekávali, co to bude letos. A vylezla z něj zase pecička, máme žirafu Pepinu.

A zatím slouží dobře?

Zase to musím zaklepat, ale musím jí pochválit, protože se jí zatím daří. 

Autor: Carda.R

Štítky Příbram, Radek Mach, České Budějovice, semifinále, Česká volejbalová extraliga mužů, Jihostroj, ČT sport, Zlín, Ostrava, Michal Sládeček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rozhovor s Radkem Machem  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.