Budějcká Drbna se rozhodla rozšířit svá témata o novou sekci určenou převážně ženám - maminkám. Můžete se těšit na články o mateřství, rodičovství, tipy na akce a výlety s dětmi a na rozhovory se zajímavými lidmi. Abychom toto téma vzali opravdu postupně, začneme prvním obdobím mateřství, tím nejemotivnějším - šestinedělím.
Šestinedělí je pro mnoho žen jedno z nejnáročnějších období. Přijde po náročném těhotenství, bolestivém porodu a nejhrůznější fakt je ten, že se nedá vypnout. Doprovází čerstvé maminky při prvních chvílích s novým členem rodiny a někdy může tyto chvíle značně znepříjemnit. Následující článek popisuje nejen průběh těchto poporodních týdnů, ale poskytne i rady, jak se na šestinedělí připravit a zvládat jej s přehledem.
Šestinedělí je rozděleno na rané a pozdní období. Rané šestinedělí, při kterém dochází k hojení ran způsobených porodem, trvá přibližně 10 dní. Pozdní období trvá šest až sedm týdnů a žena se v něm postupně dostává do původního fyziologického a anatomického stavu. Dochází ke zpevnění pánevní oblasti a k opětovnému posílení břišních svalů. Takto popisuje odborná literatura fyzickou stránku šestinedělí. Ale co psychika čerstvých maminek? Narození dítěte je silný emotivní zážitek, který nemůže nechat chladným snad nikoho. Dítě převrátí každé ženě a celé rodině život naruby. Maminky jsou pod tíhou hormonů citlivé, choulostivé a deprese toho bývají častým průvodcem.
K tomu všemu se dále přičítá přitěžující okolnost v podobě současného vzoru ambiciózní a moderní matky, který ženám první týdny s miminkem rozhodně neulehčuje. Naopak. Dříve o čerstvou rodičku i dítě pečovala celá rodina a matka tak dostala prostor pro své miminko i pro poporodní hojení, rekonvalescenci a aklimatizaci. Dnešní moderní žena musí sama - ano, úplně sama - zvládat nejen to krásné malé novorozeně, ale i domácnost a neodbytné návštěvy příbuzných a přátel. Proč ze sebe děláme superženy a matky? Nemělo by to být naopak?
Připravte se. Před odjezdem do porodnice si dejte práci s generálním úklidem domácnosti, navařte si do zásoby, připravte veškeré oblečení, pokojíček, předejte návod k použití domácnosti partnerovi - teď je tu pár dní pánem on. Vězte, že řádně připravená si ulehčíte práci a připravíte se o stres a případné rozepře s partnerem.
Nestyďte se požádat svou rodinu a přátele o pomoc. Počínaje partnerem, který by měl první týdny trávit s vámi, a konče kamarády, kteří mohou nakoupit, zajít na poštu i vyvenčit psa. I když novorozeně přes den v průběhu prvních týdnů spinká, připravte se na to, že může jít jen o prohozený spánkový režim a v noci se nevyspíte nejen vy, ale i partner a v nejhorším případě i sousedé. Při každé volné chvíli odpočívejte, a pokud v noci nespíte, dopřejte si spánku alespoň v průběhu dne.
Návštěvy jsou ožehavé téma. Na jedné straně je těžké odmítnout rodinu a odepřít jim přivítání se s novým členem rodiny. Na druhé straně jste to právě vy, kdo určuje pravidla. Některé maminky přítomnost ostatních vyloženě vyžadují. Většina z nich však, a to zcela oprávněně, potřebuje soukromí a klid. Důležité je vyjasnit si pravidla hned na začátku, předejdete tak nepříjemným situacím.
Na dítě rozhodně nejste sama. Angažujte tatínka nejen do péče o miminko, ale i do péče o domácnost. Nejlépe si hned po návratu z porodnice rozdělte činnosti a určete, které spadající do zodpovědnosti tatínka. Ideální a častá „otcovská“ činnost je koupání nebo první ranní přebalování. Věřte tomu, že jakmile se tatínek nezapojí hned v prvních dnech, bude již těžké zvykat jej na nový režim.
Možná nejdůležitější rada na závěr. Když vás přepadne pocit lítosti, soucitu, rozčílení či jakékoli emoce, nezadržujte v sobě ani kapku slzy či vzteku. Zavolejte kamarádce, mamince, promluvte si s partnerem nebo se jděte vyplakat. Hormonální nevyrovnanost nutí ženy dojímat se u absolutních banalit. Rozhodně se za časté návaly pláče nestyďte, jelikož příroda ženám neposkytla žádnou pauzu na nabrání nových sil mezi porodem a péčí o dítě a je zcela logické, že naše těla patřičně reagují.
Mateřství je nádherné a šestinedělím vše jen začíná. Užívejte si vaše malé miminko, věnujte mu veškerou lásku, a jestliže zrovna trpíte depresemi či únavou po nevyspání, myslete na budoucnost a věřte, že děti vám darovanou péči vrátí.
Napsala Eva Fischerová, Malostranská Drbna
Foto: Tereza Lišková
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.