Počasí dnes11 °C, zítra9 °C
Úterý 16. dubna 2024  |  Svátek má Irena
Bez reklam

Výstava První republika zavítala na jih Čech

Věděli jste, že v jižních Čechách máme Národní muzeum fotografie? Nebo, že vůbec nějaké Národní muzeum fotografie existuje? Ne? To my až do nedávna také ne. Ale existuje a to v Jindřichově Hradci. V sobotu 14.5.2011 jsme muzeum navštívili a zúčastnili se vernisáže k výstavě První republika od fotografa Angela Purgerta. Pan fotograf, mimochodem velice milý člověk, byl tak hodný a odpověděl nám na pár otázek, které si můžete přečíst na konci článku. Unikátní projekt První republika sklízí velké uspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. Autor se nechal inspirovat atmosférou První republiky, která je známá svou elegantností a dobrými způsoby. Pokud se chcete alespoň na chvíli ponořit do doby dávno minulé a nasát atmosféru našich předků, doporučuji vám výstavu navštívit. Společně s prostory Národního muzea fotografie, které nedávno prošly rekostrukcí tvoří opravdu nezaměnitelnou atmosféru. Část expozice je umístěna i v místní kavárně, kde dotváří celkově velice přijemné prostředí. U šálku výborné kávy nebo čaje se tak můžete kochat krásnými stylovými fotografiemi.

Jak vás napadlo zrovna téma První republika?
Období První republiky mě vždy přitahovalo svou módou, architekturou a také uhlazeným a slušným chováním gentlemanů k dámám.

Jak dlouho trvala realizace projektu?
Poprvé jsem zmáčkl tlačítko spouště svého fotoaparátu v listopadu 2009 a poslední záběry vznikaly v prosinci 2010. Fotografovalo se cca ve dvaceti lokacích a na projektu se mnou spolupracovalo okolo 70 lidí a 30 partnerů projektu.
 
Bylo těžké sehnat finance na realizaci projektu?
Celou finanční situaci ohledně rozpočtu na projekt nám usnadnili partneři projektu, kteří s námi navázali spolupráci. Jejich zásluhou mohli vzniknout fotografie na tak významných prvorepublikových místech v Praze jakými jsou např. Obecní dům, Kavárny Louvre, Slavia a Adria, a nebo hotely Imperial, Paříž a Ambassador-Zlatá husa. Některé záběry také vznikaly v Národním Technickém muzeu a v uličkách staré Prahy.
 
Jak se vám líbilo zahájení výstavy v JH? Jste spokojen s přístupem organizátorů?
Zahájení výstavy v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci na mě zapůsobilo velmi příjemně a organizátoři mi vyšli prakticky ve všem vstříc. Zahájení výstavy i samotná výstava se nacházejí v nádherných prostorách v Kostelní ulici 20/1, kde budou fotografie vystaveny do 21.8.2011. Jižní Čechy samotné mě vždy fascinovaly svou malebnou a romantickou krajinou a také nedoceněnou architekturou jednotlivých míst. Jsem moc rád, že výstava První republika zavítala právě do těchto míst.
 
Všimli jsme si jednotné ceny fotografií, proč jste zvolil právě tuto taktiku?
Každá fotografie je v rámci charitativního fotografického projektu První republika zhotovena pouze v limitované edici 10 kusů, proto je cena jednotná. Samozřejmě, že během výstav a dražby v Obecním domě v Praze se už postupně fotografie prodávají, ale kromě fotografií si mohou návštěvníci výstav také zakoupit knihu 1.REPUBLIKA, která právě vyšla v Nakladatelství Trojzvuk ( mimochodem je toto nakladatelství jihočeské ), dále jsou v prodeji pohledy a záložky na kterých jsou rovněž zobrazeny fotografie z projektu. Každý návštěvník tedy může koupí fotografie, knihy, záložky či pohlednice, podpořit dobrou věc a přispět na pomoc dětem, které to nejvíce potřebují.
 
Jaké fotografie si ceníte nejvíc?
Abych se přiznal tak těch oblíbených fotografií mám hodně a v podstatě mezi nimi nedělám rozdíly. Je za tím rok práce spousty lidí od modelů a modelek přes kadeřnice vizážisty, stylisty a asistenty, a je až neuvěřitelné, že všichni tito lidé pracovali na projektu celý rok bez nároku na honorář.
 
Kam putuje výtěžek z výstav?
Z právě probíhající výstavy v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci, jde část finančního výtěžku na pomoc pro Fond ohrožených dětí, konkrétně na právě vznikající Klokánek ( pro týrané a odložené děti ) v Jindřichově Hradci. Loňská výstava v obecním domě v Praze finančně podpořila Dětský domov v Dolních Počernicích v Praze, letošní únorová výstava v Košicích zase finančně podpořila onkologické oddělení Dětské fakultní nemocnice v Košicích a koupí knihy 1. REPUBLIKA, může každý finančně pomoci Mezinárodní neziskové organizaci Invisible Children, která finančně pomáhá dětem postiženým občanskou válkou v Ugandě a okolí.
 
Kam se výstava bude dále stěhovat?
Paralelně s výstavou v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci se bude v měsíci červnu konat výstava ve Lvově a v červenci v Užhorodě na Ukrajině. V září jednáme ohledně konání výstavy v Jihlavě a dále v Ostravě a Bratislavě. Byla by pro tuto výstavu velká čest, kdyby se také mohla konat v jihočeské metropoli, v Českých Budějovicích.
 
Chtěli bychom splnit přání autora projektu Angela Purgeta a přemístit výstavu První republika i do Českých Budějovic. Pokud víte o vhodných prostorách, které by výstavě slušely a dala by se tam uspořádat, neváhejte nás kontaktovat.

Vaše návrhy posílejte na projekt@budejckadrbna.cz
 
Autor: Sin Goldie
Reportážní Foto: Sin Goldie
Autorské Foto: Angelo Purgert
 
Poznámka redakce: Jakékoliv užití fotografií bez písemného souhlasu autora nebo redakce je porušením autorského zákona.
 
 
 

Štítky výstava, První republika, projekt, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Česko, Jindřichův Hradec, Praha, Jihočeský kraj, Národní muzeum, kniha, fotograf, muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výstava První republika zavítala na jih Čech  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.